İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 OCAK 2008

M. RIFAT HİSARCIKLIOĞLU, EUROCHAMBRES’İN BAŞKANLIK DİVANI ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 23 Ocak’ta Moskova’da yapılan seçimler sonucu, oybirliğiyle, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (Eurochambres) Başkanlık Divanı üyeliğine seçildi. Hisarcıklıoğlu, böylelikle, AB üyesi olmayan 19 ülkenin iş dünyasının ilk temsilcisi olarak Eurochambres Başkanlık Divanı’nda iki yıl boyunca görev alacak.

Toplam 46 ülke, 2 bin ticaret ve sanayi odası ve 19 milyon işletmenin temsil edildiği Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları sisteminin çatı örgütü niteliğindeki Eurochambres Başkanlık Divanı, 11 üye ülkeden oluşuyor. Başkanlığını Fransa’nın yürüttüğü Divan’da Türkiye’nin yanı sıra Avusturya (Onursal Başkan), Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Slovakya ve İsveç yer alıyor.

Hisarcıklıoğlu, dört yıl önce de Eurochambres’in Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti. Eurochambres Başkanlık Divanı, Başkan ve Başkan Yardımcılarından oluşuyor. Hisarcıklıoğlu, Başkanlık Divanında AB üyesi olmayan Eurochambres üyesi 19 ülkenin iş dünyasının menfaatlerini savunma görevini yürütecek.  Söz konusu ülkeler şöyle sıralanıyor: Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Makedonya, Hırvatistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Belarus, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Moldova, Ermenistan, Gürcistan, İsrail, Norveç, İsviçre, İzlanda, INSULER (Avrupa Ada Odaları Birliği).