İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 OCAK 2008

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NİN YENİ TÜRK YARGICI, PROF. DR. IŞIL KARAKAŞ OLDU

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda, 22 Ocak’ta yapılan oylama sonucunda, Prof. Dr. Işıl Karakaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeni Türk yargıcı oldu. Toplam 185 oyun kullanıldığı seçimlerde, 178 geçerli oydan 136’sını alan Karakaş, görev süresi dolan Dr. Rıza Türmen’in yerine AİHM üyeliğine seçildi. Diğer adaylardan, Prof. Dr. Ruşen Ergeç 27, Prof. Dr. Ali Ulusoy ise 15 oy aldı.

AKPM Hukuk İşleri Alt Komisyonu, geçen ay Paris'te mülakata aldığı üç adayın da, AİHM yargıcı olabilecek düzeyde "yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğu" görüşüne varmış ve 21 Ocak'ta yaptığı toplantıda da, Karakaş' ın seçilmesini Genel Kurul’ a önermişti.

Görev süresi dolan Rıza Türmen'in yerine seçilen yeni yargıç, altı yıl boyunca Strazburg'da görev yapacak. Ancak, Türmen de, daha önceden girmiş olduğu davalar sonuçlanıncaya kadar bu davalara bakmaya devam edecek. Böylece, Türkiye, bir süreliğine AİHM’de iki yargıçla temsil edilecek.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 22'inci maddesi gereğince sözleşmeye imza atan 20 ülke, üç kişilik bir aday listesi sunuyor ve AKPM de, bu üç adaydan birini seçiyor. Hatırlanacağı üzere, Türkiye, 3 kişilik ilk aday listesini 22 Mart 2007’de Avrupa Konseyi'ne sunmuş; ancak, AKPM Başkanlık Divanı, önerilen adaylar arasında "çok fazla seviye farkı" bulunduğunu ve Türk Hükümeti’nin kendilerine seçme şansı bırakmayıp adeta bir adayı dayattığını ileri sürerek bu listeyi iade etmişti. Türkiye de, bunun üzerine yeniden üç aday belirlemişti. Bu ikinci listede ise, ilk listede de yer alan Belçika Hür Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Ruşen Ergeç’in yanında, Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Işıl Karakaş ve Ankara Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Ali Ulusoy yer almıştı.