İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 OCAK 2008

BULGARİSTAN VE RUSYA ARASINDA ENERJİ GÜVENLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 18 Ocak’ta Bulgaristan’a yaptığı resmi ziyaret sırasında, iki ülke arasında sekiz enerji anlaşması imzalandı. Söz konusu anlaşmalar, Kozloduy nükleer santralinin kapanmasının ardından enerji alanında sorunlar yaşayan Bulgaristan’ın uzun vadede enerji güvenliği konusunda rahatlamasını sağlamanın yanı sıra; AB’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın da başta Balkanlar olmak üzere AB ile ilişkilerindeki konumunu sağlamlaştırıyor. Ayrıca bu anlaşmaların üçü AB’nin enerji güvenliği açısından da büyük önem taşıyor.

Bu bağlamda, Belene kasabasına nükleer santral inşaatı kurulmasını öngören toplam 4 milyar Avro’ luk bir bütçeye sahip anlaşma ile, ilk defa bir Rus şirketi tarafından AB sınırları içerisinde nükleer santral yapılacak. Bu kapsamdaki ikinci önemli anlaşma ise, Bulgaristan’ın 30 milyar metreküp kapasitesi olan 900 km uzunluğundaki Rus-İtalyan Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı projesinin inşasına katılımını içeriyor. Bilindiği üzere Güney Akım projesi ile Rus doğalgazının Karadeniz’den Bulgaristan’a erişimi ve buradan iki ayrı hat (bir hat Yunanistan’dan diğer hat ise Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya üzerinden geçiyor) üzerinden İtalya’ya ulaşması öngörülüyor. Güney Akım projesine rakip olarak görülen Nabucco projesinin ise–özellikle AB’nin Rus doğalgazına artan bağımlılığı dikkate alındığında – enerji kaynaklarının ve iletim ağlarının çeşitlendirilmesi açısından daha avantajlı olduğu ifade ediliyor. 3300 km uzunluğundaki Nabucco projesi hayata geçirildiğinde, Hazar Bölgesi’ndeki doğalgaz Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Macaristan üzerinden Avusturya’ya taşınacak. Ancak Avrupa Komisyonu ile Bulgaristan arasında Nabucco projesine ilişkin görüşmelerde henüz bir ilerleme kaydedilemedi.

Bu ziyaret sırasında imzalanan ve AB’yi yakından ilgilendiren üçüncü anlaşma ise, Bulgaristan’ın Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesine katılımına ilişkin. 280 km uzunluğundaki Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattının 2009-2010 döneminde faaliyete geçmesi planlanıyor.