İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 OCAK-3 ŞUBAT 2008

İKV “AP PARLAMENTERLERİ VE TÜRK SİVİL TOPLUMU: BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ TANIYALIM” TOPLANTILARININ İLKİNİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı girişimi olan “Avrupa Parlamenterleri ve Türk Sivil Toplumu: Birbirimizi Daha İyi Tanıyalım” adlı diyalog toplantıları serisinin ilki 29 Ocak tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Avrupa Birliği kurumları içerisinde giderek önem kazanmakta olan Avrupa Parlamentosu (AP) bünyesinde, parlamenterlerin ve Türk sivil toplumu kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen  toplantıya “sponsor” milletvekilleri Helmut Kuhne (Alman Sosyalist), Emine Bozkurt (Hollandalı Sosyalist) ve Libor Roucek‘in (Çek Sosyalist) yanı sıra Türkiye Raportörü, Avrupa Halk Partisi’nden Hollandalı Ria Oomen Ruijten, -Belçikalı Liberal Annemie Neyts-Uyttebroeck, İngiliz Sosyalist Richard Howitt, İngiliz Sosyalist Michael Cashman, Macar Liberal István Szent-Iványi, İngiliz Liberal Andrew Duff, Avrupa Halk Partisi’nden Çek Jan Zahradil ve Avrupa Birleşik Solu’ndan İtalyan Vittorio Agnoletto katıldı.

AB Komisyonu, Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Jean-Chritophe Filori ve Avrupa Parlamentosu İletişim Direktörü Andre De Munter de toplantıda gözlemci olarak yer aldı.

Toplantıya katılan Türk tarafı ise İKV heyetinin yanı sıra kadın, gençlik, çevre ve sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yürüten aşağıdaki Türk sivil toplumu temsilcilerinden oluştu: Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu,  İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı; Yavuz Canevi, İKV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı, Eski Merkez Bankası Başkanı; Prof. Dr. Lerzan Özkale, İKV Genel Sekreteri ve Bologna Uzmanı; Prof. Dr. Akile Gürsoy, Yeditepe Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı, Uluslararası Sosyal Bilimler ve Sağlık Forumu Kongre Başkanı; Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu, Yeditepe Üniversitesi Yabancı Diller, Yüksek Okulu Müdürü, Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı ve Crossroads Interdisciplinary Research & Policy Platformu Başkanı; Prof. Çelik Kurtoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi, Türk-G.Doğu Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türk-Hırvat İş Konseyi Başkanı, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı; Mustafa Mente, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Danışmanı, Hey Tekstil Genel Müdür Yardımcısı; Zeynep Karasu, Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE) Yürütme Kurulu Finansal Direktörü; Haluk Nuray, İKV Brüksel Temsilcisi ve Arzu Odabaşı Sarı, İKV Kıdemli Uzman.

Diyalog toplantısının ardından İKV Heyeti Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering ile karşılıklı ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde görüş alışverişinde bulundu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı toplantıda AP Başkanı Türkiye’ye davet edildi.

Heyet son olarak, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi. AB yetkililerine, Türkiye’deki son ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verilerek, Türkiye’nin gündeminin ağırlık merkezinin siyasetten ekonomiye kayması gerektiği belirtildi ve bu konuda ortak olarak neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Toplantıda Komisyon Üyesi Rehn, Türkiye ve AB arasındaki ticari ve ekonomik sorunların ele alınacağı ortak bir konferans düzenlenmesi önerisinde bulundu.