İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 OCAK-3 ŞUBAT 2008

AVRUPA TEK ÖDEME ALANI KURULDU

Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu tarafından 28 Ocak 2008’de "Tek Avro Ödeme Alanı" (SEPA) kapsamındaki Avrupa bankaları arası ilk kredi transferleri sistemine geçildiği duyuruldu. SEPA ile, bir AB üye ülkesinden başka bir üye ülkeye Avro ile yapılan ödemeler aynı ülkedeymiş gibi kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde olabilecek. Avro Alanı uygulamasının bir uzantısı olan SEPA, Avrupa Birliği'nde tek pazar inşasının önemli bir parçasını oluşturuyor. SEPA ödemeleri Avro Alanı dışındaki diğer AB ülkeleri ve bazı komşu ülkelerde de kullanılabilecek. SEPA kapsamındaki doğrudan borçlanma sisteminin uygulanmasına ise teknik ve hukuki nedenlerden dolayı gecikmeli olarak 1 Kasım 2009'a kadar geçilmesi planlanıyor. Kartla ödemelerde Tek Avro Ödeme Alanı Kartları Çerçevesi 1 Ocak 2008’de yürürlüğe girmişti.    

SEPA’nın AB Lizbon Ajandası’na önemli katkıda bulunması, Avrupa ödemeler piyasasının etkinliğini artırması, yenilik yaratmayı teşvik etmesi ve böylece AB ekonomisinin rekabet gücünü geliştirmesi bekleniyor. Kamu sektöründe de SEPA, e-Devlet ve kamu hizmetlerinin etkili bir şekilde yürütülmesi için bir platform olarak kullanılabilecek.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu, SEPA’nın uygulanmaya başlandığı tarih olan 28 Ocak’ta, yaratılan fırsatlar, maliyet ve kârı araştıran bir rapor yayımladı. Raporda gelecek 6 yılda SEPA’nın ödemeler pazarında 123 milyar Avro’dan fazla kazanç sağlayacağı ve SEPA’nın elektronik faturalama alanına da yaygınlaştırılması halinde ilave olarak 238 milyar Avro avantaj elde edileceği belirtiliyor.