İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 OCAK-3 ŞUBAT 2008

AB VE UKRAYNA ARASINDA SERBEST TİCARET BÖLGESİ OLUŞTURULMASINA İLİŞKİN MÜZAKERELERİN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA BAŞLATILMASINA KARAR VERİLDİ

28 Ocak 2008 tarihinde Brüksel’de biraraya gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Ukrayna Başbakanı Yulia Timoshenko, AB ve Ukrayna arasında bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasına ilişkin müzakerelerin önümüzdeki haftalarda başlamasına karar verdi. Bilindiği üzere, Ukrayna’nın Şubat 2008 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılması kapsamında AB ve Ukrayna arasında bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulması fikri gündeme gelmişti. Kurulacak serbest ticaret bölgesinin, AB ve Ukrayna arasında yürütülen “güçlendirilmiş ortaklık anlaşmasının” temel öğelerinden birini oluşturması öngörülüyor.

Görüşme sonrasında yapılan basın toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Yulia Timoshenko, ‘güçlendirilmiş ortaklık anlaşması’nın yerini alacak söz konusu serbest ticaret bölgesi anlaşmasının yıl sonunda tamamlanmasını ümit ettiğini belirtirken, söz konusu anlaşma ile AB-Ukrayna ilişkilerinin yeni bir şekil alacağını kaydetti. Bu kapsamda Ukrayna Başbakanı, AB üye ülkelerini ziyaret etmek isteyen Ukrayna vatandaşları için vize alma mecburiyeti konusunda, AB ve Ukrayna arasında yakın zamanda imzalanan vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmalarının ötesine geçen daha ileri düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini ifade etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise, daha ileri bir düzenlemeden önce, vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmalarının düzgün şekilde işlemesinin takip edilmesinden yana olduklarını belirtti. Avrupa Komisyonu’nun, Ukrayna’nın, Polonya, Macaristan ve Slovakya ile sınır trafiğine ilişkin yürütmekte olduğu ikili müzakereleri memnuniyetle karşıladığını belirten Barroso, bu ilişkilerin ileride AB ve Ukrayna arasında bir vizesiz geçiş bölgesinin oluşturulmasına yönelik müzakereleri kolaylaştıracağına inandığını belirtti.

Timoshenko, Barroso ile görüşmesinin ardından 29 Ocak 2008 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson ile biraraya geldi. Görüşmede,    5 Şubat 2008 tarihinde toplanacak DTÖ Genel Kurulu’nda Ukrayna’nın DTÖ üyeliğinin açıklanmasının ardından, AB ve Ukrayna arasında ikili bir Serbest Ticaret Antlaşması (STA) müzakerelerine başlanmasına karar verildi. Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson’un önümüzdeki haftalarda STA ile ilgili görüşmelerde bulunmak için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gideceği bildirildi.