İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 OCAK-3 ŞUBAT 2008

İKV “AP PARLAMENTERLERİ VE TÜRK SİVİL TOPLUMU: BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ TANIYALIM” TOPLANTILARININ İLKİNİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı girişimi olan “Avrupa Parlamenterleri ve Türk Sivil Toplumu: Birbirimizi Daha İyi Tanıyalım” adlı diyalog toplantıları serisinin ilki 29 Ocak tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“TÜRKİYE-AB TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE 2008 GÜNDEMİ” BAŞLIKLI PANEL İKV TARAFINDAN İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 25 Ocak 2008 Cuma günü İstanbul’da TOBB Plaza’da gerçekleştirilen panelde İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu; Emekli Büyükelçi, Maliye eski Bakanı ve Ortak Pazar Nezdinde eski Daimi Temsilci Ziya Müezzinoğlu; Emekli Büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Özdem Sanberk; Emekli Büyükelçi ve İKV Yönetim Kurulu eski Başkan Yardımcısı Dr. Yıldırım Keskin ile ZEGO Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci-yazar Zeynep Göğüş yer aldı.

Devamını Oku

KKTC’NİN TOPLULUK MÜKTESEBATINA UYUM ÇALIŞMALARININ MART AYINDA BAŞLAYACAĞI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından KKTC’nin Topluluk müktesebatına uyumuna yönelik olarak sunulan Kılavuz Belge üzerinde çalışmaların Mart ayından itibaren başlatılacağı açıklandı.

Devamını Oku

AB KONSEYİ GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Konseyi Genel İşler ve Dış İlişkiler toplantısı, 28 Ocak 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA TEK ÖDEME ALANI KURULDU

Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu tarafından 28 Ocak 2008’de "Tek Avro Ödeme Alanı" (SEPA) kapsamındaki Avrupa bankaları arası ilk kredi transferleri sistemine geçildiği duyuruldu.

Devamını Oku

ATAD, AB ÜLKELERİNDE ÇALIŞAN TÜRK ÖĞRENCİLER VE “AU PAIR”LERİN İŞÇİ STATÜSÜNDE KABUL EDİLMESİ GEREKTİĞİNE HÜKMETTİ

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), 1/80 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı (OKK)’nın yorumlanması için İngiliz Temyiz Mahkemesi (Court of Appeal, Civil Division) tarafından yapılan önkarar (preliminary ruling) başvurusuna ilişkin hükmünü 24 Ocak’ta açıkladı.

Devamını Oku

SLOVENYA VE MALTA LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

29 Ocak 2008 tarihinde Slovenya Parlamentosu’nda yapılan oylamaya katılan 90 Parlamenterin 74’ünün evet oyu vermesiyle, Slovenya, Lizbon Antlaşması’nı onaylayan ikinci üye ülke oldu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU POSTA HİZMETLERİ YÖNERGESİ’Nİ ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu 31 Ocak 2008 tarihinde AB Posta Hizmetleri Yönergesi’ni onaylayarak, posta hizmetleri alanında pazarın tümüyle serbestleştirilmesinin önünü açtı.

Devamını Oku

AB VE UKRAYNA ARASINDA SERBEST TİCARET BÖLGESİ OLUŞTURULMASINA İLİŞKİN MÜZAKERELERİN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA BAŞLATILMASINA KARAR VERİLDİ

28 Ocak 2008 tarihinde Brüksel’de biraraya gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Ukrayna Başbakanı Yulia Timoshenko, AB ve Ukrayna arasında bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasına ilişkin müzakerelerin önümüzdeki haftalarda başlamasına karar verdi.

Devamını Oku

AB BREZİLYA’DAN SIĞIR ETİ İTHALATINI GEÇİCİ OLARAK ASKIYA ALDI

Avrupa Birliği, 31 Ocak 2008 tarihi itibariyle şap hastalığı nedeniyle Brezilya’dan yapılan tüm sığır eti ithalatını askıya aldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU OYUNCAK GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN DAHA KATI KURALLAR ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu 25 Ocak 2008 tarihinde Avrupa’da oyuncak güvenliğini düzenleyen 88/378/EC sayılı yönergede değişiklik yapmak amacıyla yeni bir taslak yönergeyi kabul etti.

Devamını Oku

GIDALARIN ETİKETLENMESİNE YÖNELİK AB KURALLARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Avrupa Komisyonu, gıdaların etiketlenmesine yönelik AB mevzuatına değişikliler getiren yeni bir tüzük önerisini 30 Ocak’ta açıkladı.

Devamını Oku