İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 NİSAN 2008

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI JOSE MANUEL BARROSO VE AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ OLLİ REHN, TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, resmi temaslarda bulunmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 10–11–12 Nisan 2008 tarihlerinde Türkiye’ye geldi.

Devamını Oku

KOMİSYON’UN 2007 GENİŞLEME STRATEJİSİNE İLİŞKİN TASLAK PARLAMENTO RAPORU HAZIRLANDI

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi Raportörü, Hıristiyan Demokrat Parti üyesi Elmar Brok tarafından hazırlanan ve 3 Nisan tarihinde AP Dış İlişkiler Komitesi’nde sunulan taslak raporda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakereleri de ele alınıyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ’NİN 24. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 24. toplantısı 10–11 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirildi. İki gün süren toplantıda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye`nin içinde bulunduğu tartışmalı ortamdan çıkabilmesi için, AB reform sürecine ara vermeden devam etmesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, YEŞİL HAT TÜZÜĞÜ’NÜN DEĞİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİR ÖNERİ SUNDU

Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat Tüzüğü’nde değişiklikler yapılmasını düzenleyen bir öneriyi, 10 Nisan’da AB Konseyi’ne sundu. Öneri, adanın Kuzeyi’nden Yeşil Hat boyunca yapılan tarım ürünleri ihracatı üzerindeki tüm vergilerin kaldırılmasını öngörüyor.

Devamını Oku

AB-ORTA ASYA ÜLKELERİ TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği (AB) ile Orta Asya ülkeleri arasındaki Troyka toplantısı, 9-10 Nisan 2008 tarihlerinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapıldı. Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda, AB, Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Başkanı ve Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, bir sonraki AB Dönem Başkanı Fransa’nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Avrupa Komşuluk Politikası’ndan sorumlu Üyesi Benito Ferrero Waldner ve AB Konseyi Sekretaryası üyesi Pierre Morel tarafından temsil edildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, UÇAKLARDA CEP TELEFONU KULLANIMINI SERBEST BIRAKAN BİR DİZİ KURAL KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, 7 Nisan’da, uçaklarda cep telefonu kullanımını serbest bırakan bir dizi yeni kural kabul etti. Bu yeni düzenlemeler kapsamında, mobil iletişim hizmetleri alanındaki teknik kurallar ve gerekliliklerin uyumlaştırılmasını amaçlayan yeni kurallar ile bir üye ülkede kayıtlı bulunan havayoluna verilen lisans, 27 AB ülkesinde de geçerli olacak.

Devamını Oku

SLOVAKYA, AVRO’YA KATILMAK İÇİN RESMİ BAŞVURUDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden sorumlu üyesi, Joaquin Almunia ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, 5 Nisan’da Slovenya’da gerçekleştirilen AB Maliye Bakanları toplantısından sonra yaptıkları açıklamada, Slovakya’nın Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) 1 Ocak 2009’da Avro’ya geçiş için gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığının gözden geçirilmesini talep ettiğini söyledi.

Devamını Oku

AB’DE, PERAKENDE TİCARET HACMİ DÜŞTÜ

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 3 Nisan’da yayımlanan tahmin verilerine göre, 15 ülkeden oluşan Avro Alanı’nda, perakende ticaret hacmi, 2008 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre %0,5 düşerken; AB27’de %0,3 arttı. Ocak ayında ise, bir önceki aya göre artış, Avro Alanı’nda %0,5 AB27’de %0,6 olarak kaydedilmişti.

Devamını Oku

2005’TE MİKRO İŞLETMELER, REEL SEKTÖR EKONOMİSİNDE ÇALIŞANLARIN %30 UNU OLUŞTURDU

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 8 Nisan’da yayımlanan raporda, 2005’te AB üye ülkeleri reel sektör ekonomisinde, tarım, kamu yönetimi, finansal hizmetler ve piyasa dışı hizmetler hariç yaklaşık 20 milyon işletmenin bulunduğu ve bu işletmelerin tamamına yakınının (%99,8) mikro, küçük ya da orta ölçekli işletmeler olduğu açıklandı.

Devamını Oku

ABD VİZE MUAFİYET PROGRAMI İLE İLGİLİ MÜZAKERE TASLAĞI, AB ÜYE ÜLKE DAİMİ TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ONAYLANDI

AB’ye üye ülkelerin Daimi Temsilcileri, AB üye ülke vatandaşlarının ABD’ye vizesiz girmelerine imkân tanıyan Vize Muafiyet Programı (Visa Waiver Program) konusunda ABD ile imzalanacak anlaşmaya ilişkin müzakere taslağını, 9 Nisan’da onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, 2007–2014 DÖNEMİ İÇİN TARIM PİYASALARINA İLİŞKİN TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 2007–2014 dönemi için tarım piyasalarına ilişkin tahminlerini 4 Nisan’da açıkladı. Söz konusu tahminlere göre, 2006–2014 yılları arasında AB-27’de, tarım gelirlerinin reel olarak ortalama %18,1 büyümesi öngörülüyor. Bununla birlikte bu büyümede, üye ülkeler arasında önemli farklılıklar olacağı tahmin ediliyor.

Devamını Oku

İSTANBUL MERKEZİ BRÜKSEL BÜROSU AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı İstanbul Merkezi’nin Brüksel Bürosu, 8 Nisan’da Brüksel’de açıldı. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açılışını yaptığı Merkez, Türkiye ve AB kamuoylarında, İstanbul üzerinden kültürel farkındalık ve yakınlaşmayı sağlamayı hedefliyor.

Devamını Oku