İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 NİSAN 2008

İTALYA’DA GENEL SEÇİMLERİN GALİBİ, MERKEZ SAĞ OLDU

İtalya’da geçtiğimiz hafta yapılan genel seçimlerden Silvio Berlusconi’nin liderliğindeki merkez sağ Özgürlükçü Parti birinci olarak çıktı. Sonuçlar, Berlusconi’ye üçüncü kez başbakan olmanın yolunu açtı. Berlusconi, hükümeti kurabilmek için Umberto Bossi liderliğindeki Kuzey Ligi partisi ile koalisyon kuracak. Roma’nın eski belediye başkanı Walter Veltroni liderliğindeki merkez sol Demokrat Parti ise, anamuhalefet partisi oldu. Berlusconi, seçim sonrası yaptığı açıklamada, İtalya’nın ikili bir koalisyonla artık diğer Batı Avrupa ülkeleri gibi yönetileceğini ve böylece parlamentoda daha etkin ve çabuk bir şekilde karar alınacağını belirtti.

Berlusconi’nin ortağı Bossi’nin açıkca savunduğu ‘yerelcilik’ ve ‘popülizm’ görüşleri nedeniyle kurulacak olan yeni hükümetin merkezden ziyade daha çok sağ bir görüşe sahip olacağı ve hükümette yer alacak bakanların siyasi düşünceleri nedeniyle daha otoriter bir yapıda olacağı düşünülüyor.

Yaptığı basın toplantısında ortağı ile kuracağı yeni hükümetin ilk icraatlarının neler olacağını açıklayan Berlusconi, ‘yasadışı göçle mücadelenin’ ilk önceliği taşıdığını; bunun yanında, ülke sınırlarının göçe kapatılacağını ve yasal olmayan yollardan ülkeye giriş yapmaya çalışanların gözaltına alındıkları kampların sayısının artırılacağını ifade etti. Diğer yandan önceliklerinin devlet kontrolü altında bulunan İtalyan havayolu şirketi Alitalia’nın satışı ve Napoli’de uzun bir süredir devam eden çöp krizi ile mücadele olduğunu belirten Berlusconi için asıl sınavın, ülkenin derin ekonomik problemlerini çözmek ve ekonominin genel durumunu iyileştirmek olacağı söyleniyor.

Seçimler sonrası Berlusconi’nin galibiyetinin kesinleşmesiyle birlikte hangi bakanlığa kimin geleceğine dair görüşler de belirtilmeye başlandı. Buna göre, Giulio Tremonti’nin Ekonomi Bakanlığı’na,  Kuzey Ligi Partisinden Roberto Maroni’nin ise, İçişleri Bakanlığı’na atanması bekleniyor. Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’na AB Komisyonu’nun Adalet ve İçişlerinden sorumlu üyesi Franco Frattini’nin atanacağı belirtilirken, Adalet Bakanlığı koltuğuna ise, büyük olasılıkla eski başbakan Andreotti’nin avukatı Giulia Bongiorno’nun oturması bekleniyor. Ayrıca, Başbakan yardımcılığını, Berlusconi’nin sağ kolu olarak bilinen Gianni Letta’nın üstleneceği; Meclis başkanlığına ise, yine aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Gianfranco Fini’nin getirileceği belirtiliyor.