İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 NİSAN 2008

İTALYA’DA GENEL SEÇİMLERİN GALİBİ, MERKEZ SAĞ OLDU

İtalya’da geçtiğimiz hafta yapılan genel seçimlerden Silvio Berlusconi’nin liderliğindeki merkez sağ Özgürlükçü Parti birinci olarak çıktı. Sonuçlar, Berlusconi’ye üçüncü kez başbakan olmanın yolunu açtı. Berlusconi, hükümeti kurabilmek için Umberto Bossi liderliğindeki Kuzey Ligi partisi ile koalisyon kuracak.

Devamını Oku

İSTİHDAM ORANI, SON İKİ YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işgücü göstergelerine göre, Ocak 2008 döneminde (Aralık 2007, Ocak-Şubat 2008 ) Türkiye`de kurumsal olmayan sivil nüfus, geçen yılın aynı dönemine göre, 767 bin kişilik artışla 69 milyon 309 bin kişiye, kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus ise 750 bin kişi artarak 49 milyon 642 bin kişiye ulaştı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’IN KATILIM MÜZAKERELERİNİN 2009 YILINDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, 8 Nisan’da Brüksel’de Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokovic ile gerçekleştirilen toplantıyı takiben, Hırvatistan ile üyelik müzakerelerinin 2009 yılında teknik olarak sonuçlandırılmasını hedefleyen bir yol haritasının Komisyon tarafından Ekim ayında sunulacağını açıkladı.

Devamını Oku

AVRO ALANI YILLIK ENFLASYON ORANI YÜKSELDİ

AB’de enflasyon oranı, 1999’da ortak paraya geçilmesinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 16 Nisan’da açıkladığı verilere göre, Avro Alanı (Avro15) yıllık enflasyon oranı Şubat 2008’de %3,3’ten Mart 2008’de %3,6’ya yükseldi.

Devamını Oku

AVRUPA’DA SANAYİ ÜRETİMİ ARTTI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 14 Nisan’da açıklanan verilere göre, Şubat 2008’de inşaat dışı sanayi üretiminde, bir önceki aya göre on beş üyeli Avro alanında (Avro15) %0,3, AB27’de ise, %0,5 artış kaydedildi.

Devamını Oku

SLOVENYA DÖNEM BAŞKANLIĞI KAPSAMINDA, AB PATENT SİSTEMİNE İLİŞKİN BİR ÖNERİ HAZIRLANDI

Slovenya Dönem Başkanlığı çalışmaları çerçevesinde, Avrupa Patenti ve buna bağlı olarak Topluluk Patentine ilişkin sorunların çözülmesine yönelik yasal bir sistem öngören bir öneri hazırlandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE VE AVRUPA BİRLİĞİ’NDE TÜKETİCİ HUKUKU KONULU PANEL DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Yeditepe ve Salzburg Üniversitesi Hukuk Fakülteleri ve İstanbul Barosu işbirliğiyle, Türkiye’de ve Avrupa Birliği’nde Tüketici Hukuku konulu bir panel düzenlendi.

Devamını Oku