İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 NİSAN 2008

WINDOW TO TURKEY-3 SEMİNERİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17 Nisan 2008 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) katkılarıyla İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen ‘Window to Turkey’ seminerler dizisinin üçüncüsü Brüksel’deki İstanbul Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İKV 9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ KAPSAMINDA ÜNİVERSİTELERDE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLİYOR

Her yıl Avrupa Günü olarak bilinen 9 Mayıs tarihinde dünyanın çeşitli ülkelerinde Avrupa Birliği’nin amaçlarını, tarihçesini ve politikalarını geniş kitlelerle paylaşabilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE TASLAK RAPORU AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞİŞLERİ KOMİSYONU’NDA KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye’nin 2007 ilerleme raporuna ilişkin taslak rapor, 21 Nisan 2008 tarihinde AP Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE VE HIRVATİSTAN’IN AB’YE KATILIM MÜZAKERELERİNDE SON DURUM

21 Nisan 2008 tarihinde AB üye devletleri ve Hırvatistan’ın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Hükümetlerarası Konferans’ta (HAK), iki başlıkta daha (Enerji ve Ulaştırma Politikası) Hırvatistan ile müzakerelere başlandı.

Devamını Oku

BATI BALKANLARIN AB SÜRECİNDE SON DURUM

Bosna Hersek ile AB arasında imzalanacak İstikrar ve Ortaklık Anlaşması`nın (İOA), tahminlerin aksine, 28-29 Nisan 2008 tarihlerinde Lüksemburg’da toplanacak AB Dış İşleri Bakanları toplantısından daha sonra, Mayıs ayı içerisinde imzalanması bekleniyor.

Devamını Oku

FRANSA AB GENİŞLEMESİ KARARLARINDA REFERANDUMU ZORUNLU KILAN DÜZENLEMEYİ DEĞİŞTİRİYOR

Fransız Hükümeti, 23 Nisan 2008 tarihinde Avrupa Birliği`nin Hırvatistan`dan sonraki genişlemelerinde referandumu zorunlu kılan anayasal yükümlülüğü değiştirmeye yönelik planları onayladı.

Devamını Oku

PORTEKİZ, DANİMARKA VE AVUSTURYA LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Lizbon Antlaşması 23 Nisan’da Portekiz Parlamentosu’nda (21’e karşı 208 oyls), 24 Nisan’da ise Danimarka Parlamentosu (25’e karşı 90 oyls) ve Avusturya Parlamentosu’nun üst kanadında (27’ye karşı 151 oyla) onaylandı. Böylece Lizbon Antlaşması’nı onaylayan ülke sayısı 11’e yükseldi.

Devamını Oku

AVRUPA NİTELİKLER ÇERÇEVESİ KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu, Avrupa Nitelikler Çerçevesi’nin Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından 23 Nisan 2008 tarihinde kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Devamını Oku

AB, ATEŞLİ SİLAHLARLA İLİŞKİN YENİ YÖNERGEYİ KABUL ETTİ

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, silahların edinimi ve bulundurulmasına ilişkin 91/477/EEC sayılı yönergeye değişiklik getiren yeni bir yönerge kabul etti. Getirilen değişiklikler ile, sivil kullanım amaçlı ateşli silahların AB içerisinde serbest dolaşımı ve bu silahların denetimi arasında denge oluşturulması öngörülüyor.

Devamını Oku