İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 MAYIS 2008

İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELIZABETH TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu. 13-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında İngiltere Kraliçesi, Anakara, İstanbul ve Bursa’da çeşitli temaslarda bulundu ve etkinliklere katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde onuruna verilen yemekte konuşan Kraliçe II. Elizabeth, 1971 senesindeki ziyaretine gönderme yaparak, 37 yıl aradan sonra, günümüz Türkiye’sinin demokratikleşme adına büyük adımlar atmış olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, AB’ye üyelik sürecinde reformlara kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Kraliçe konuşmasında, Türkiye’nin coğrafi açıdan önemine değinerek birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve İslamiyet ile Hıristiyanlık açısından da ‘kilit konumda’ olduğunu dile getirdi. Kraliçe ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ten övgüyle bahsederek, Türkiye’nin, ülkesi için her zaman büyük bir öneme sahip olduğunu da vurguladı.

AB ile ilgili olarak Türkiye’nin olası AB üyeliğinin temellerinin yurtiçinde şimdiden atıldığını ve yurtdışında ise bu üyeliğin, Doğu ile Batı arasında ‘eşsiz bir köprü’ niteliği taşıyacağını belirten Kraliçe, NATO müttefiki olmalarının yanı sıra, özellikle enerji, güvenlik, insan ticareti, uyuşturucu ile mücadele ve turizm alanlarında, her iki ülke arasında var olan işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere’nin Avrupa’nın geleceğinde ortak sorumluluklarının olduğu belirtti ve  İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkelerin başında geldiğini hatırlattı.

Kraliçe II. Elizabeth, ziyaretinin son gününde, İngiliz gelenekleri uyarınca her gittiği ülkeye kendisiyle birlikte gelen İngiltere Donanması’na ait gemide, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onuruna bir resepsiyon vererek 4 günlük Türkiye ziyaretini tamamladı.