İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 MAYIS 2008

FRANSA DÖNEM BAŞKANLIĞI YAKLAŞIRKEN TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNE İLİŞKİN TARTIŞMALAR ARTIYOR

Fransa’nın Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığını Slovenya’dan devralması yaklaşırken Türkiye’ye ilişkin tartışmalar da artıyor. 6 Mayıs’ta yapılan AB-Türkiye Troyka toplantısında Avrupa İşlerinden Sorumlu Fransız Devlet Bakanı Jean Pierre Jouyet’nin Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye konusunda objektif, tarafsız ve dengeli olacağını ifade etmesini takiben Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye danışmanı Pierre Lellouche’dan da çeşitli mesajlar geldi.

Lellouche, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yaptığı ziyaretinde, 13 Temmuz’da yapılacak Akdeniz İçin Birlik ile ilgili devlet başkanları toplantısına Türkiye’nin de katılımını beklediklerini dile getirdi ve aksi takdirde sürecin Türkiye’siz başlayacağını ifade etti. Lellouche, Fransa’nın Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakerelerin devam ettirileceğini de yineledi. Türk yetkililer ise, Akdeniz İçin Birlik girişimine temkinli yaklaşıldığını belirterek, girişimin Barselona Süreci’nin devamı olarak gelişmesi halinde, Türkiye’nin zaten bu sürecin içinde yer aldığı hatırlatıldı.

Sarkozy’nin Türkiye danışmanı ile görüşülen konular arasında, gelecekteki AB genişlemeleri için Fransız Anayasası’nda bulunan referandum zorunluluğun kaldırılmasına ilişkin girişim de yer aldı. Bu kapsamda Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olumsuz görüşünü koruduğunu belirten Lellouche’a, Türkiye karşıtlığının siyasi malzeme olarak kullanılmasından duyulan rahatsızlık iletildi.

Öte yandan, AB Üye ve Aday Ülkeler Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında 2008-2010 dönemi Katılım Öncesi Ekonomik Program belgesindeki katılım ifadesinin Fransa’nın talebi üzerine belgeden çıkartılması sıkıntı yarattı. Türkiye’nin belgeyi mevcut şekliyle kabul etmeyeceğini belirtmesi üzerine AB Dönem Başkanı Slovenya, belgeyi, Ortak Bildiri yerine Dönem Başkanlığı açıklaması olarak yayınlayacaklarını ve katılım sözcüğünün altını çizeceklerini belirtti.