İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 MAYIS 2008

LİTVANYA, AB İLE RUSYA ARASINDA YENİ ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANMASINA YÖNELİK KISITLAMALARINI KALDIRDI

Litvanya, Avrupa Birliği ile Rusya arasında imzalanması planlanan yeni Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’na yönelik kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı. Litvanya Dışişleri Bakanı Petras Vaitiekunas, AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, 11 Mayıs’ta yaptıkları toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, Litvanya’nın önerileri üzerinde anlaşmaya vardıklarını ve bu önerilerin Avrupa Komisyonu’nun müzakere belgesine yansıtılacağını açıkladı. Litvanya Dışişleri Bakanı, açıklamada, Rusya ile anlaşmaya varılmasının, Druzhba boru hattındaki doğalgaz arzına bağlı olduğunu da yineledi. Diğer taraftan, söz konusu Ortalık ve İşbirliği Anlaşması’na ilişkin Komisyon tarafından hazırlanacak müzakere belgesinde şu konu başlıklarına yer verileceği belirtildi:

  • Enerji Şartı ve Druzhba doğalgaz boru hattı başta olmak üzere enerji konuları,
  • Ceza hukuku alanında işbirliği,
  • Rusya’nın Gürcistan ve Moldova politikası.

Litvanya’nın söz konusu kısıtlamaları kaldırması doğrultusunda Komisyon tarafından hazırlanacak müzakere belgesinin 26 Mayıs’ta toplanacak AB Genel İşler ve Dış ilişkiler Konseyi’nde oybirliğiyle onaylanması öngörülürken; Anlaşmanın da 26-27 Haziran tarihlerinde yapılacak AB-Rusya Zirvesi’nde imzalanması planlanıyor.

Bilindiği üzere, AB ile Rusya arasında 1997 yılında imzalanan ve enerji alanında işbirliğini kapsamayan Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’nın süresi 2007 yılında dolacağı için, 2006 yılında yeni Anlaşma üzerinde müzakereler başlamış ancak Rusya’nın Polonya’dan et ihracatına uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle Polonya tarafından veto edilmişti. Litvanya ile Rusya arasında 2007 yılında başlayan sorunlar ise, özellikle Druzhba boru hattındaki doğalgaz arzına ve Rusya’nın Kafkasya politikasına dayanıyor.