İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 MAYIS 2008

İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELIZABETH TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu. 13-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında İngiltere Kraliçesi, Anakara, İstanbul ve Bursa’da çeşitli temaslarda bulundu ve etkinliklere katıldı.

Devamını Oku

FRANSA DÖNEM BAŞKANLIĞI YAKLAŞIRKEN TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNE İLİŞKİN TARTIŞMALAR ARTIYOR

Fransa’nın Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığını Slovenya’dan devralması yaklaşırken Türkiye’ye ilişkin tartışmalar da artıyor. 6 Mayıs’ta yapılan AB-Türkiye Troyka toplantısında Avrupa İşlerinden Sorumlu Fransız Devlet Bakanı Jean Pierre Jouyet’nin Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye konusunda objektif, tarafsız ve dengeli olacağını ifade etmesini takiben Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye danışmanı Pierre Lellouche’dan da çeşitli mesajlar geldi.

Devamını Oku

ERASMUS PROGRAMI’NA İLGİ, ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği’nin 1987 yılında hayata geçirdiği ve yüksek öğretimde hareketlilik ve işbirliğini hedefleyen Erasmus Programı’na katılan öğrenci ve öğretim görevlilerinin sayısı artmaya devam ediyor. Program direktörlüğünün açıkladığı verilere göre, 1987 yılından 2007 yılına kadar 1.7 milyon öğrencinin faydalandığı programa 2006-2007 akademik yılında 159 bin 324 öğrenci katıldı.

Devamını Oku

AB-GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNDE 7. TUR TAMAMLANDI

AB ile Güney Kore arasında yürütülen serbest ticaret anlaşması (STA) imzalanmasına ilişkin müzakerelerin 7. turu, 12 – 15 Mayıs tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE BÜYÜME VE ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

AB resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 15 Mayıs’ta açıklanan verilere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), 2008’in ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre, Avro Alanı ve AB27’de %0,7 arttı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE SANAYİ ÜRETİMİ DÜŞTÜ

AB resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından açıklanan verilere göre; sanayi üretimi, Mart 2008’de bir önceki aya göre, Avro Alanı’nda %0,2 ve AB27’de %0,1 oranında azalırken; yıllık bazda ise, Mart 2008’de, geçen yılın aynı ayına göre Avro Alanı’nda %2 ve AB27’de %1,8 oranında arttı.

Devamını Oku

LİTVANYA, AB İLE RUSYA ARASINDA YENİ ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANMASINA YÖNELİK KISITLAMALARINI KALDIRDI

Litvanya, Avrupa Birliği ile Rusya arasında imzalanması planlanan yeni Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’na yönelik kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı.

Devamını Oku

VİZE SERBESTİSİ SAĞLANMASINA İLİŞKİN YOL HARİTASI MAKEDONYA’YA İLETİLDİ

Makedonya’ya vize serbestisi sağlanmasına ilişkin yol haritası, 8 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu yetkilileri tarafından Makedonya’ya iletildi. Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jacques Barrot, söz konusu adımın AB’ye aday ülkelerin Birliğe entegrasyonunda önemli bir aşama olduğunu söyledi.

Devamını Oku

“TÜRKİYE’DE SİVİL TOPLUMUN DESTEKLENMESİ: KATILIMCI DEMOKRASİ İÇİN YEREL HAREKET” HİBE PROGRAMI YAYIMLANDI

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, “Türkiye’de Sivil Toplumun Desteklenmesi, Katılımcı Demokrasi İçin Yerel Hareket” başlıklı hibe programı 2 Mayıs’ta Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin internet sitesinde yayımlandı. Program kapsamında sivil toplum kuruluşlarının (STK) projelerine toplam 400 bin Avro destek sağlanması planlanıyor.

Devamını Oku