İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 MAYIS 2008

AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE RAPORU KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan rapor 21 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Parlamento Genel Kurulu`nda 467 kabul, 62 karşı ve 61 çekimser oy ile kabul edildi. Toplam 60 maddeden oluşan rapor, 2007 Mayıs ayından bu yana Türkiye`deki ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeleri ele alıyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ORTAK TUTUM BELGESİ ONAYLANDI

27 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısı için hazırlanan ve AB’nin toplantıya ilişkin pozisyonunu içeren Ortak Tutum Belgesi, 21 Mayıs 2008 tarihinde AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) tarafından onaylandı.

Devamını Oku

KKTC CUMHURBAŞKANI MEHMET ALİ TALAT İLE GKRY LİDERİ DİMİTRİS HRİSTOFYAS ARASINDA BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

23 Mayıs 2008 tarihinde, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Tayé-Brook Zerihoun`un ikametgahında, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir görüşme gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ORTAK TARIM POLİTİKASI’NA YÖNELİK YENİ ÖNERİLER SUNDU

Avrupa Komisyonu, Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) basitleştirilmesi ve daha etkili hale getirilmesine yönelik yeni önerilerini 20 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu’na (AP) sundu. Söz konusu değişikliklerle AB üreticilerinin piyasa taleplerine daha hızlı cevap vermeleri ve iklim değişikliği gibi tehditlerden daha az zarar görmeleri için gerekli araçların temin edilmesi hedefleniyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ‘BARSELONA SÜRECİ: AKDENİZ İÇİN BİRLİK’E İLİŞKİN ÖNERİLERİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, 20 Mayıs 2008 tarihinde ‘Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik’e ilişkin bir Tebliğ kabul etti. Söz konusu Tebliğ’de Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki ortakları ile ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler yer alıyor.

Devamını Oku

AB27’NİN AB DIŞINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR 2007 YILINDA % 53, AB27’YE DIŞARIDAN GELEN YATIRIMLAR İSE % 89 ARTTI

Eurostat (Avrupa Topluluklarının İstatistik Ofisi) tarafından yayımlanan verilere göre, 2007 yılında AB27’den AB üyesi olmayan ülkelere gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımlar 2006 yılında 275 milyar Avro’dan 2007 yılında 420 milyar Avro’ya yükselerek % 53 artarken, AB dışından AB27’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar 169 milyar Avro’dan 319 milyar Avro’ya yükselerek % 89 arttı.

Devamını Oku