İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 MAYIS 2008

AVRUPA KOMİSYONU, ‘BARSELONA SÜRECİ: AKDENİZ İÇİN BİRLİK’E İLİŞKİN ÖNERİLERİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, 20 Mayıs 2008 tarihinde ‘Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik’e ilişkin bir Tebliğ kabul etti. Söz konusu Tebliğ’de Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki ortakları ile ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler yer alıyor. 13-14 Mart 2008 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Konseyi Bahar Zirvesi’nde alınan karar neticesinde Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan öneriler arasında, Barselona Süreci için yeni bir yapılanma oluşturulması öngörülüyor. Bu çerçevede, bir sekretaryanın kurulması ve Avrupa-Akdeniz temsilcilerinden oluşan daimi bir komite oluşturulması planlanıyor. Ayrıca, söz konusu bölgedeki vatandaşların yaşamlarının iyileştirilmesi amacıyla, başta enerji, çevre ve ulaştırma alanları olmak üzere, somut ve görünür projeler üretilmesi hedefleniyor. Avrupa Komisyonu Tebliği’nde yer alan öneriler, 13 Temmuz 2008 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleştirilecek Barselona Zirvesi’nde sunulacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bunun tarihi bir an olduğuna dikkati çekerek, gelecek Fransa Dönem Başkanlığı’nı, AB ile Akdenizli ortakları arasındaki işbirliğini güçlendirme açısından önemli bir fırsat olarak gördüğünü; ancak, ülkeler, kültürler ve dinler arasında barış, anlayış ve refahın geliştirilmesi için Akdeniz’in her iki tarafında da daha fazla siyasi irade gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Avrupa Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner ise Barselona sürecinin 1995 yılında başlatılmasından bu yana, birçok alanda önemli ilerleme kaydedildiğini; ancak, beklentilerin karşılanması için halen atılması gereken adımlar olduğunu ifade etti.