İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 MAYIS-1 HAZİRAN 2008

KÜÇÜK İŞLETMELER KREDİ PROGRAMI BAŞLADI

Avrupa Birliği, Türkiye’deki küçük işletmeler için finansman imkânları sağlayan Küçük İşletmeler Kredi Programı’nın ikinci aşamasını (SELP II Projesi) uygulamaya koydu. Önümüzdeki beş yıl içerisinde 70 milyon Avro’dan fazla fon imkânı sağlayacak olan proje, 28 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilen bir konferans ile tanıtıldı.

Türkiye-AB mali işbirliği kapsamında gerçekleştirilecek ve yararlanıcı kurumu Hazine Müsteşarlığı olan projenin toplam bütçesi, Türkiye’nin ulusal katkı payı da dâhil olmak üzere 75,8 milyon Avro olacak. Bu kapsamda projede AB bütçesinden kullandırılacak miktar, 30 milyon Avro olacak. Ayrıca, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Alman Kalkınma Bankası KfW da projeye toplam 40 milyon Avro tutarında finansman sağlayacak. Projeye katılan bankalar ile Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) proje süresince kredinin etkin bir şekilde kullandırılmasına ilişkin Frankfurt Finans ve İşletme Okulu’ndan teknik destek alacak. 

Programın uygulanması için gelişmekte olan 49 il seçildi. Bu iller, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis,  Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kırşehir, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak, Van, Yozgat, Kilis, Tunceli, Kastamonu, Niğde, Kahramanmaraş, Çorum, Artvin, Kütahya, Trabzon, Rize, Elazığ, Karaman, Nevşehir olarak belirlendi. Söz konusu illerde 50’den az çalışanı bulunan ve toplam varlıkları 1 milyon Avro’dan az olan küçük işletmeler belirlenen banka şubelerine doğrudan başvurabilecekler. Projede yer alan özel Türk bankaları ise, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Şekerbank olarak belirlendi. Bankalar kredi başvurularını 2008 yılının ikinci yarısından itibaren değerlendirmeye başlayacak.  

SELP-II Projesi hakkında detaylı bilgiyi KfW Ankara Bürosu’ndan alabilirsiniz. Adres: And Sokak 8/21 06680 Çankaya - Ankara. (Tel: 312–428 84 15,
Fax: 312–428 84 16).