İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 MAYIS-1 HAZİRAN 2008

LETONYA VE LÜKSEMBURG LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Letonya Meclisi (Saeima), 29 Mayıs’ta Lizbon Antlaşması’nı onayladı. Saeima’da yapılan oturumda, Antlaşma, 3 ret ve 1 çekimser oya karşı 70 oyla kabul edildi. Antlaşma’nın onaylanmasının ardından bir açıklama yapan Letonya Dışişleri Bakanı Ivars Godmanis, Letonya’nın Lizbon Antlaşması’nın tanınmasını sağlamak için gerekli adımları attığını, bu bağlamda Antlaşma’nın tam metninin Letonya Resmi Gazetesi’nde yayımlandığını açıkladı.

Lizbon Antlaşması, aynı gün Lüksemburg Parlamentosu tarafından da onaylandı. 60 üyesi bulunan Parlamento’da oylamaya 51 vekil katıldı ve Antlaşma 1 ret,
3 çekimser oya karşılık 47 oyla kabul edildi. Böylece Lizbon Antlaşması’nı onaylayan ülkelerin sayısı 15’e ulaştı (Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya).

13 Aralık 2007 tarihinde imzalanan ve onay süreci devam eden Lizbon Antlaşması, AB’nin kurumsal yapılanması ve karar alma süreçleri bakımından önemli değişiklikler öngörüyor. Antlaşma’nın tam metninin çevirisi ile (İKV Yayınları No:217) Türkiye-AB ilişkileri açısından da önemli gelişmelerin yaşandığı Birliğin anayasalaşma sürecinin, Konvansiyon’un toplanmasından günümüze kadar incelenmesini içeren (İKV Yayınları No:218-“AB’de Anayasalaşma Süreci ve Lizbon Antlaşması”) İKV yayınlarına ulaşmak için İKV Kütüphanesi ile irtibata geçebilirsiniz.

Aynı zamanda, Antlaşma’nın onay sürecine yönelik olarak düzenli olarak güncellenen tabloya ve İKV tarafından hazırlanan bilgi notuna http://www.ikv.org.tr/pdfs/LizbonAntlasmasi-ikvbilginotu.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.