İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 MAYIS-1 HAZİRAN 2008

AB, BOSNA HERSEK VE KARADAĞ İLE VİZE MUAFİYETİ VE VİZE PROSEDÜRLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASINA YÖNELİK GÖRÜŞMELERİ BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 26 Mayıs’ta Adalet, Özgürlük ve İçişlerinden sorumlu başkan yardımcısı Jacques Barrot vasıtasıyla, Bosna Hersek’le AB’ye vizesiz seyahat konusunda ikili görüşmeleri başlattı. Söz konusu ikili görüşmelerin amacı Bosna Hersek vatandaşlarına AB ülkelerine vizesiz giriş imkanı sağlanmadan evvel Bosna Hersek makamlarınca alınması gerekli önlemler konusunda yol göstermek. Jacques Barrot, görüşmelerin başlatıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, vizesiz seyahat konusundaki bu girişimin, Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek vatandaşları için serbest dolaşım hedefini gerçekleştirmek yolundaki kararlılığının bir kanıtı olduğunu belirtirken; Genişlemeden sorumlu Komiser Olli Rehn de, bu tür bir girişimin başlatılmasını memnuniyetle karşıladığını ve bunun, AB’nin tecrübelerinden ilk elden yararlanmak bakımından özellikle gençler için iyi bir haber olduğunu ifade etti. Rehn ayrıca, vizesiz seyahatin iş dünyası ve dolayısıyla iktisadi kalkınma ve yeni iş sahalarının yaratılması bakımından da anahtar role sahip olduğunu ekledi.

Bilindiği gibi Bosna Hersek vatandaşları, bu yılın başından itibaren AB ülkelerine girişlerde vize kolaylaştırma anlaşmasından faydalanıyor. Bu anlaşma kapsamında öğrenciler, sporcular, kadınlar, kültür alanında çalışanlar, gazeteciler, AB ülkelerinde yaşayan akrabalarının ziyaret edenlar, hastalar ve işadamları gibi toplumun geniş bir kesimi, AB ülkelerine gidişlerinde daha kolay vize prosedürlerine ve şartlarına tabi oluyorlar.

Konuya ilişkin olarak, Komisyon’dan yapılan açıklamada ise, söz konusu girişimin, vize muafiyetine giden yolda vize kolaylaştırma anlaşmalarından bir sonraki adım olduğu ve AB’nin, Bosna Hersek’e vize muafiyeti için gerekli koşulları yerine getirmede gerekli siyasi ve mali desteği sağlayacağı belirtildi.

Diğer yandan, Komisyon 28 Mayıs’ta Karadağ’a vize kolaylaştırma için bir yol haritası sundu. Bu belge, Karadağ vatandaşlarının yakın zamanda AB ülkelerine vizesiz girebilmeleri için bu ülkenin alması gerekli önlemleri ortaya koyuyor. Bilindiği üzere, Makedonya da, Bosna Hersek gibi, 1 Ocak 2008’den itibaren AB ile vize kolaylaştırma anlaşmasından yararlanıyor. AB’nin Karadağ’a uyguladığı vize rejiminin kolaylaştırılması için görüşmeler geçtiğimiz Şubat ayında başlamıştı. Karadağ’ın yanı sıra iki Batı Balkan ülkesi (Sırbistan ve Makedonya) de AB’den benzer bir yol haritası almışlardı. Benzer bir yol haritası da Haziran başlarında Arnavutluk’a verilecek.

Diğer yandan gelecek ay AB’ye katılma başvurusunda bulunmayı düşünen Karadağ’ın Başbakan Yardımcısı Gordana Djuroviç, 27 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu’ndan üst düzey görevlilerle yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada bu başvuruyu erteleme kararı aldıklarını açıklarken, başvuru için yeni tarihin ne olduğu konusunda bir bilgi vermedi. Karar Komisyon tarafından olumlu karşılanırken, Genişleme Genel Müdürlüğü’nden Pierre Mirel Reuters’e yaptığı açıklamada, bu tür konularda niteliğin hızdan önce geldiğini belirtti.