İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 MAYIS-1 HAZİRAN 2008

TÜRKİYE – AB ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye – AB Ortaklık Konseyi’nin 46. toplantısı 27 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleştirildi. İki yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk Ortaklık Konseyi toplantısının gündemini müzakerelerin hızı ve reform süreci oluşturdu.

Devamını Oku

59. TÜRKİYE-AB KPK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komitesi’nin (KPK) 59. toplantısı 27–28 Mayıs 2008 tarihlerinde Avrupa Parlamentosu’nun ev sahipliğinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

GAP EYLEM PLANI AÇIKLANDI

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında başta sulama olmak üzere temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanması ve Bölge’de ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin hızlandırılması amacıyla hazırlanan "GAP Eylem Planı", 27 Mayıs’ta Diyarbakır`da düzenlenen tanıtım toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Devamını Oku

İSTİHDAM PAKETİ KABUL EDİLDİ

Kamuoyunda “İstihdam paketi” olarak adlandırılan “İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” 15 Mayıs’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Devamını Oku

KÜÇÜK İŞLETMELER KREDİ PROGRAMI BAŞLADI

Avrupa Birliği, Türkiye’deki küçük işletmeler için finansman imkânları sağlayan Küçük İşletmeler Kredi Programı’nın ikinci aşamasını (SELP II Projesi) uygulamaya koydu. Önümüzdeki beş yıl içerisinde 70 milyon Avro’dan fazla fon imkânı sağlayacak olan proje, 28 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilen bir konferans ile tanıtıldı.

Devamını Oku

AB’DE NİSAN AYI İŞSİZLİK VE MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 30 Mayıs’ta açıklanan verilere göre, Avro Alanı işsizlik oranı Nisan 2008’de %7,1 oldu. Bu oran bir önceki aya kıyasla değişiklik göstermezken, bir önceki yılın Nisan ayında %7,5 idi. AB27’de de işsizlik oranı %6,7 ile bir önceki aya göre sabit kalırken, bu oran geçen yılın aynı ayında %7,2 idi.

Devamını Oku

AB İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDA ENERJİ KONUSUNDA BİR PROTOKOL İMZALANDI

Avrupa Birliği (AB) ile Türkmenistan arasında 26 Mayıs’ta enerji konusunda bir protokol imzalandı.

Devamını Oku

LETONYA VE LÜKSEMBURG LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Letonya Meclisi (Saeima), 29 Mayıs’ta Lizbon Antlaşması’nı onayladı. Saeima’da yapılan oturumda, Antlaşma, 3 ret ve 1 çekimser oya karşı 70 oyla kabul edildi. Antlaşma’nın onaylanmasının ardından bir açıklama yapan Letonya Dışişleri Bakanı Ivars Godmanis, Letonya’nın Lizbon Antlaşması’nın tanınmasını sağlamak için gerekli adımları attığını, bu bağlamda Antlaşma’nın tam metninin Letonya Resmi Gazetesi’nde yayımlandığını açıkladı.

Devamını Oku

AB, BOSNA HERSEK VE KARADAĞ İLE VİZE MUAFİYETİ VE VİZE PROSEDÜRLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASINA YÖNELİK GÖRÜŞMELERİ BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 26 Mayıs’ta Adalet, Özgürlük ve İçişlerinden sorumlu başkan yardımcısı Jacques Barrot vasıtasıyla, Bosna Hersek’le AB’ye vizesiz seyahat konusunda ikili görüşmeleri başlattı.

Devamını Oku

AB İLE İSVİÇRE ARASINDA KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMA İLİŞKİN ANLAŞMANIN GENİŞLETİLMESİNE İLİŞKİN PROTOKOL İMZALANDI

AB ile İsviçre arasında kişilerin serbest dolaşımına ilişkin anlaşmanın AB’ye 2007 yılında katılan Romanya ve Bulgaristan’a teşmiline ilişkin Protokol, 27 Mayıs’ta Brüksel’de imzalandı. Protokol en erken ihtimalle 2009’un ortalarından önce yürürlüğe girmeyecek.

Devamını Oku

“AVRUPA BİRLİĞİ VE ORTAKLIK HUKUKU AÇISINDAN TÜRKLERE UYGULANAN VİZE” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Euractiv işbirliği ile Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde sahip olduğu haklara ilişkin toplantılar dizisinin beşincisi olan "Avrupa Birliği ve Ortaklık Hukuku Açışından Türklere Uygulanan Vize" konulu konferans, 30 Mayıs’ta gerçekleştirdi.

Devamını Oku