İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 HAZİRAN 2008

FRANSIZ MECLİSİ, AB’YE YENİ ÜYE KATILIMININ REFERANDUMA GÖTÜRÜLMESİNE İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİNİ ONAYLADI

Fransız Ulusal Meclisi, içerisinde Türkiye’nin AB üyeliğinin onayını referanduma bağlayan Avrupa Birliği nüfusunun yüzde 5'inden daha fazla nüfusa sahip ülkelerin tam üyeliği için referandum şartı’nın da yer aldığı AB genişlemesi ile ilgili 33 maddelik anayasa değişikliği önergesini kabul etti. 3 Haziran’da yapılan oylamada, 231’e karşı 315 oyla kabul edilen anayasa reform paketi, görüşülmek üzere Senato’ya gönderildi.

Senato’da görüşülecek paket, bu aşamada herhangi bir değişikliğe uğramadığı takdirde, önümüzdeki ay, Ulusal Meclisi ile Senato üyelerinin birlikte gerçekleştireceği oturumda oylanacak ve üçte beşlik bir çoğunluk sağlandığı takdirde de kesinleşmiş olacak. Değişiklik gerçekleştiği takdirde, eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac döneminde Anayasa’ya eklenen AB’ye yeni katılımların referanduma sunulması şartı, nüfusu, AB nüfusunun yüzde beşinden büyük ülkeler hariç olmak üzere kaldırılacak. Böylece, başta Türkiye olmak üzere, Ukrayna ve Rusya gibi ülkeler için mevcut referandum şartı devam ederken; Balkan ülkelerinin AB’ye katılımı referanduma götürülmeyecek.

Bu arada değişiklik teklifine Fransa içinden farklı tepkiler de gelmeye devam ediyor. Sağcı milletvekili Jean-Cristophe Lagarde yaptığı açıklamada, değişiklik önergesinin doğrudan Türkiye için hazırlandığını ifade ederken; Adalet Bakanı Rachida Dati ise önergeyi makul bulduğunu belirtti. İktidar partisi üyesi Daniel Garrigue ve Nicole Ameline ise, yaptıkları açıklamalarda, öngörülen değişikliğin Türkiye’yi doğrudan hedef almasının kabul edilemez bir durum olduğunu ifade ettiler.

Öte yandan, Fransız Senatosu’ndaki çoğunluğun, söz konusu değişiklikle ilgili olarak, bunun, Türkiye için ‘yaralayıcı’ nitelikte olduğunu düşündüğü belirtiliyor. Bu bağlamda, Senato’nun Meclis tarafından onaylanan referandum zorunluluğu dâhil bazı değişiklikleri gözden geçireceği açıklandı.