İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 HAZİRAN 2008

ANAYASA MAHKEMESİ, YÜKSEK ÖĞRENİMDE KILIK KIYAFET SERBESTÎSİNE İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) başvuruları ile açılan ve türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik Anayasa değişikliğini iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

Devamını Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIBRIS RAPORU AÇIKLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından, BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) Kıbrıs’taki faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlanan Rapor, 2 Haziran’da açıklandı.

Devamını Oku

FRANSIZ MECLİSİ, AB’YE YENİ ÜYE KATILIMININ REFERANDUMA GÖTÜRÜLMESİNE İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİNİ ONAYLADI

Fransız Ulusal Meclisi, içerisinde Türkiye’nin AB üyeliğinin onayını referanduma bağlayan Avrupa Birliği nüfusunun yüzde 5`inden daha fazla nüfusa sahip ülkelerin tam üyeliği için referandum şartı’nın da yer aldığı AB genişlemesi ile ilgili 33 maddelik anayasa değişikliği önergesini kabul etti. 3 Haziran’da yapılan oylamada, 231’e karşı 315 oyla kabul edilen anayasa reform paketi, görüşülmek üzere Senato’ya gönderildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ GİRİŞİMLERİ ÇEŞİTLENİYOR

Avrupa Birliği’nin, 13 Temmuz’da resmen başlaması beklenen Akdeniz için Birlik ve Polonya ve İsveç tarafından Avrupa komşuluk politikasının doğu ayağının güçlendirilmesi için gündeme getirilen “Doğu Ortaklığı” girişimleri tazeliğini korurken bu kez Avrupa Parlamentosu’ndan yeni bir bölgesel işbirliği önerisi geldi.

Devamını Oku

MAKEDONYA’DA GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Makedonya’da 1 Haziran’da gerçekleştirilen genel seçimlerde, Başbakan Nikola Gruevski’nin VMRO-DPMNE Partisi oyların %48’sini alarak 120 sandalyeli parlamentoda 60 sandalye elde etti.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARI FİYATLARINDA ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

AB İstatistik Kurumu Eurosat’ın 3 Haziran’da açıkladığı verilere göre, sanayi malları fiyat indeksi Nisan 2008’de Mart 2008’e göre Avro Alanı’nda %0,8 ve AB27’de %0,9 arttı. (İndeks, Mart ayında da bir önceki aya göre, Avro Alanı ve AB27’de %0,7 artmıştı.)

Devamını Oku

AB’DE NİSAN AYI PERAKENDE TİCARETİNE İLİŞKİN ORANLAR AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 4 Haziran’da açıklanan verilere göre, perakende ticaret hacmi Nisan 2008’de Mart 2008’e göre Avro Alanı’nda %0,6 ve AB27’de %0,4 oranında düştü. (Mart 2008’de ise, bir önceki aya göre, ticaret hacmi, Avro Alanı ve AB27’de sırasıyla %0,9 ve %1,1 oranında azalmıştı.) Nisan 2008’de Nisan 2007’ye kıyasla perakende satış indeksi Avro Alanı’nda %2,9 ve AB27’de %0,8 oranında düştü.

Devamını Oku