İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 ŞUBAT 2008

ROMANYA VE FRANSA, LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Romanya ulusal parlamentosu 387 kabul, 1 ret ve 1 çekimser oyla Lizbon Antlaşması’nı 4 Şubat 2008 tarihinde onayladı. Böylece; Macaristan, Slovenya ve Malta’dan sonra Antlaşma’yı onaylayan dördüncü üye ülke Romanya oldu. Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu, Lizbon Antlaşması’nın yeni Avrupa Birliği  üyesi bir ülke olarak imzaladıkları ilk temel belge olduğunu ve Birliğin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise yaptığı yazılı basın açıklamasında, söz konusu oylama sonucunu Antlaşma’nın 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmesi hedefi yönünde önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, 4 Şubat 2008 tarihinde Lizbon Antlaşması’nın Fransa Ulusal Meclisi ve Fransa Senatosu’nda oylanmasının önünü açan anayasa değişikliği üzerinde uzlaşma sağlanmasını takiben Antlaşma, 7 Şubat 2008’te Fransa Ulusal Meclisi’nde 336 kabul, 52 ret oyuyla; 8 Şubat 2008’te  ise Senato’da 265 kabul, 42 ret ve 13 çekimser oyla kabul edildi. Böylelikle, Fransa Lizbon Antlaşması’nı onaylayan beşinci üye ülke oldu. Fransa’nın Avrupa İşleri’nden Sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet, Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasını Fransa için tarihi bir an olarak nitelendirdi. 

Hatırlanacağı gibi, Lizbon Antlaşması’na temel oluşturan Avrupa Anayasası, 2005 yılında Hollanda ve Fransa’da yapılan referandumlar neticesinde reddedilmişti.

Lizbon Antlaşması hakkındaki bilgi notuna ve üye devletlerdeki onay sürecine ilişkin tabloya İKV web sitesinden ulaşabilirsiniz (www.ikv.org.tr).