İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 ŞUBAT 2008

SIRBİSTAN AB İLE GEÇİCİ ORTAKLIK ANLAŞMASI’NI İMZALAMAKTAN VAZGEÇTİ

3 Şubat’ta yapılan başkanlık seçimlerinden ılımlı ve AB yanlısı Boris Tadic’in galip çıkmasının ardından 4 Şubat’ta AB’nin Kosova’ya 1800 kişilik bir sivil görev gücü göndermek için adım atması Sırbistan’da şiddetli tepkilere yol açtı. AB’nin Kosova’ya göndereceği görev gücünün, Sırbistan tarafından bölgenin bağımsızlığının tanınmasının ilk adımı olacağını savunan  Sırbistan Başbakanı Vojislav Kostunica konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AB görev gücünün kanundışı olduğunu ve Sırbistan toprakları içinde korsan bir Arnavut devleti yaratacağını belirtti. Kostunica, bu şartlar altında geçici ortaklık anlaşması imzalamanın Kosova’nın bağımsızlığına onay vermek anlamına geleceğini savundu.

Hatırlanacağı gibi AB üye ülke Dışişleri Bakanları, Sırbistan ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (İOA) imzalanması üzerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine Sırbistan’a geçici bir anlaşma teklifinde bulunmuştu. 7 Şubat 2008 tarihinde Brüksel’de imzalanması planlanan geçici anlaşma ile, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanana kadar, AB ve Sırbistan arasındaki siyasi diyalog ile ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve vize kolaylaştırma görüşmelerinin devam ettirilmesi hedefleniyordu.

Öte yandan, söz konusu sivil gücün görevine başlayabilmesi için AB Dışişleri Bakanlarının 18 Şubat’ta gerçekleştirecekleri toplantıda onaylanması gerekiyor. Kosova’nın ise Şubat sonu veya Mart başında bağımsızlığını ilan etmesi bekleniyor. Sivil gücün bağımsızlık ilanı öncesine yetiştirilmesine çalışılıyor.

Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn konuya ilişkin olarak 6 Şubat’ta yaptığı açıklamada Belgrad’daki bazı politikacıların engellemeci politikalar izlediğini ifade etti. Sırbistan halkının yüzde 70’inin AB üyeliğine destek verdiğini dile getiren Rehn, tüm Sırp politikacıların, Sırp halkının isteklerine kulak kabartması gerektiğini vurguladı. Rehn ayrıca, Geçici Ortaklık Anlaşması imzalama sözüne halen bağlı olduklarını belirterek Sırbistan’ın tutumunu değiştirmesi durumunda anlaşmanın hemen imzalanabileceğini ifade etti.