İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 ŞUBAT 2008

HIRVATİSTAN ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN HIZINDAN MEMNUN DEĞİL

Hırvatistan’ın Başmüzakerecisi Vladimir Drobnjak Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin uzun sürmesine ilişkin memnuniyetsizliğini dile getirdi. Müzakere sürecinin hızının Hırvatistan’ın şu zamana kadar ortaya koyduğu çaba ve çalışmayı yansıtmadığını ifade eden Drobnjak, kendi ülkesinin eksikliklerinin farkında olduklarının, ancak üyelik sürecinin tek taraflı olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nda Hırvatistan dosyasından sorumlu Avusturyalı Sosyalist Parlamenter Hannes Swoboda bu yılın sonuna kadar katılım müzakerelerinin tamamlanması için  reformlarını hızlandırması yönünde Hırvatistan’a yapılan çağrıları yineledi. Swobada, bu çerçevede yargı reformunun hayati önem taşıdığını, bunun yanında Hırvat gemi yapım endüstrisinin rekabet gücünün artırılması ve Adriyatik denizindeki sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

2004 yılında balık kaynaklarının risk altında olduğu Adriyatik Denizi’nde balıkçılık faaliyetlerini sınırlandırmak amacıyla 56.000 km.lik bir ekoloji koruma bölgesi oluşturan Hırvatistan 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bu bölgeyi AB’nin tüm üye devletlerine genişletme kararı almıştı. Henüz uygulamaya koyulmayan bu karar Hırvatistan ve halihazırda AB Dönem Başkanlığı’nı yürütmekte olan deniz komşusu Slovenya arasında sorun teşkil ediyor. Avrupa Komisyonu, bu kararın uygulamaya koyulması halinde müzakerelerde önemli bir sorun yaşanacağının altını çiziyor.

Şu ana kadar 35 başlıktan 16’sında müzakerelere başlayan ve ikisinde müzakereleri geçici olarak kapatan Hırvatistan’ın 2011 yılında AB üyesi olması öngörülüyor.