İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 ŞUBAT 2008

YARGI REFORMU, YOLSUZLUK VE ORGANİZE SUÇ İLE MÜCADELE ALANLARINDA ROMANYA VE BULGARİSTAN TARAFINDAN ALINAN TEDBİRLER AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN YETERSİZ BULUNDU

Romanya ve Bulgaristan ile akdedilen AB Katılım Antlaşması’nın hükümleri uyarınca hazırlanan ve yargı reformu, yolsuzluk ve organize suç ile mücadele alanlarında söz konusu üye devletlerdeki ilerleme ve eksiklikleri değerlendiren ara dönem raporları 4 Şubat 2008 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından açıklandı.

Devamını Oku

ROMANYA VE FRANSA, LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Romanya ulusal parlamentosu 387 kabul, 1 ret ve 1 çekimser oyla Lizbon Antlaşması’nı 4 Şubat 2008 tarihinde onayladı.

Devamını Oku

SIRBİSTAN AB İLE GEÇİCİ ORTAKLIK ANLAŞMASI’NI İMZALAMAKTAN VAZGEÇTİ

3 Şubat’ta yapılan başkanlık seçimlerinden ılımlı ve AB yanlısı Boris Tadic’in galip çıkmasının ardından 4 Şubat’ta AB’nin Kosova’ya 1800 kişilik bir sivil görev gücü göndermek için adım atması Sırbistan’da şiddetli tepkilere yol açtı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN İÇİN YENİ KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ ONAYLANDI

Hırvatistan için hazırlanan yeni Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) 6 Şubat 2008 tarihinde düzenlenen Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) toplantısında onaylandı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN HIZINDAN MEMNUN DEĞİL

Hırvatistan’ın Başmüzakerecisi Vladimir Drobnjak Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin uzun sürmesine ilişkin memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Devamını Oku

UKRAYNA DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NÜN 152. ÜYESİ OLUYOR

5 Şubat 2007 tarihinde İsviçre`nin Cenevre şehrinde toplanan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Kurul’unda, Ukrayna`nın 14 yıl önce yaptığı üyelik başvurusu onaylandı. Ukrayna Parlamentosu’nun anlaşmayı altı ay içerisinde onaylamasının ardından Ukrayna, DTÖ’nün 152. üyesi olacak.

Devamını Oku

ŞİRKETLER AVRUPA AĞI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Avrupa Komisyonu tarafından, girişimciliğin ve şirketlerin gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla oluşturulan “Şirketler Avrupa Ağı” 7 Şubat tarihinde Sanayiden Sorumlu Komisyoner Günter Verheugen tarafından gerçekleştirilen toplantı ile çalışmalarına başladı.

Devamını Oku

AB, HAVACILIK SEKTÖRÜNDE TEMİZ TEKNOLOJİLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ AMAÇLAYAN “TEMİZ GÖKYÜZÜ” PROJESİNİ BAŞLATTI

Avrupa Birliği’nin karbondioksit taahhütlerinin yerine getirilmesine katkıda bulunmak amacıyla havacılık sektöründe yeni teknolojilerin geliştirilmesini içeren “Temiz Gökyüzü” projesi 5 Şubat 2008 tarihinde başlatıldı.

Devamını Oku