İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 ŞUBAT 2008

KOSOVA, BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

Kosova Parlamentosu, 17 Aralık’ta gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, Sırbistan'dan bağımsızlığını oybirliğiyle kabul etti. Bağımsızlık Bildirgesi’nin okunmasının ardından yapılan oylamaya katılan 109 milletvekilinin tamamı, bağımsızlık yönünde oy kullanırken; aralarında Sırpların da bulunduğu 11 azınlık üyesi oylamaya katılmadı.

Bağımsızlık bildirgesini okuyan Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova halkının liderleri olarak, Kosova'yı bağımsız ve egemen bir devlet ilan ettiklerini söyledi. Kosova Parlamentosu Başkanı Yakup Krasniçi ise oylama sonrasında yaptığı konuşmada, Kosova’nın bağımsız, egemen ve demokratik bir ülke olduğunu ifade etti. Bunun yanında Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kosova'nın bağımsızlık ilanını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 17 Şubat tarihinin Kosova'nın yeniden doğuşu olduğunu belirtti. 

Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesine en sert tepki ise Sırbistan ve Rusya’dan geldi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Kosova'nın bağımsızlığını hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini söyledi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da, bağımsızlık ilanını kınayarak, Kosova'nın "sahte devlet" olduğunu ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Kosova'nın bağımsızlık ilan etmesinin kınandığı belirtilerek, BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanması istendi. Açıklamada, Rusya'nın ayrıca BM ve NATO'dan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının iptali için zaman geçirmeden harekete geçmesini istediği de belirtildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, İttifak’ın Kosova'da güvenliği sağlamaya devam edeceği belirtildi ve tüm taraflara sabırlı olmaları çağrısında bulunuldu. Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer adına yapılan açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığından sonra NATO'nun gelişmeleri yakından izlediği ifade edilerek, üye ülkelerin NATO büyükelçilerinin hafta içinde Kosova konusunun görüşüleceği özel oturumda bir araya geleceği bildirildi.