İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 ŞUBAT 2008

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ALMANYA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ludwigshafen kentinde çıkan yangında dokuz Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi dolayısıyla 7-10 Şubat tarihlerinde, Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu kapsamda çeşitli temaslarda bulundu. Ziyaret kapsamında, Başbakan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 8 Şubat’ta ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Ülkesinin Türkiye ile yakın ilişkileri olmasından memnuniyet duyduğunu belirten Şansölye Merkel, görüşmelerde ele alınacak en önemli konulardan birisinin, Türk kökenli göçmenlerin Alman toplumuna entegrasyonu olduğunu ifade etti. Türkiye’nin AB üyelik sürecine de değinen Angela Merkel, partisinin imtiyazlı ortaklığı savunduğunu ancak ahde vefa ilkesine de bağlı kalacaklarını belirtti. Başbakan Erdoğan ise, Almanya'da bulunan 2,7 milyon Türk vatandaşının sorunlarını görüştüklerini ve ötekileşme anlayışının günümüz dünyasında yer almaması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan, 9 Şubat’ta, 1960'lardan bu yana düzenlenmekte olan ve küresel güvenlik konularının ele alındığı Münih Güvenlik Konferansı'nın açılışını yapmak üzere Münih kentine geçti.

Ziyaretin son gününde, Başbakan Erdoğan, Köln’deki Kölnarena spor salonunda, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, asimilasyonun bir insanlık suçu olduğunu belirterek burada yaşayan Türklerin asimilasyona karşı gösterdiği duyarlılığı çok iyi anladıklarını vurguladı. Konuşmasında, “entegrasyona evet asimilasyona hayır” ifadesini kullanan ve bu bağlamda, toplumsal entegrasyonun gerçekleşmesi için çalışmalar yapılmasının önemine değinen Başbakan, Türk vatandaşlarının etkili lobi faaliyetleri gerçekleştirmek için bir arada hareket etmeleri gerektiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları, başta Almanya olmak üzere Avrupa basınının bazı kesimlerince tepkiyle karşılandı.

Avrupa basınında yer alan haber ve yorumlara, İKV web sitesinde yer alan “AB’de Haftanın Gündemi” başlıklı bölümden ulaşabilirsiniz (www.ikv.org.tr).