İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 ŞUBAT 2008

KOSOVA, BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

Kosova Parlamentosu, 17 Aralık’ta gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, Sırbistan`dan bağımsızlığını oybirliğiyle kabul etti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ALMANYA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ludwigshafen kentinde çıkan yangında dokuz Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi dolayısıyla 7-10 Şubat tarihlerinde, Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu kapsamda çeşitli temaslarda bulundu.

Devamını Oku

AB VE KARADENİZ BÖLGESİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANDI

Avrupa Birliği ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü ülkeleri Dışişleri Bakanları 14 Şubat’ta Kiev’de ilk kez bir araya geldi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN AB REKABET EDEBİLİRLİK VE YENİLİK PROGRAMI’NIN BİRİNCİ BİLEŞENİNE KATILIMINA İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, Türkiye’nin AB Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı’nın (RYP) birinci bileşeni olan Girişimcilik ve Yenilik Özel Programı’’na katılımına ilişkin mutabakat zaptını 12 Şubat’ta imzaladı.

Devamını Oku

AB BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın 14 Şubat’ta açıkladığı verilere göre; 2007’nin son çeyreğinde GSYİH, bir önceki çeyreğe kıyasla, Avro Alanı’nda %0,4, AB27’de ise %0,5 artış gösterdi.

Devamını Oku

AB SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın 13 Şubat’ta açıkladığı verilere göre; Avro Alanı ve AB27’de sanayi üretimi, 2007’nin Aralık ayında, bir önceki aya göre %0,2 azaldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, YILLIK POLİTİKA STRATEJİSİ’Nİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 13 Şubat’ta, 2009 yılına yönelik siyasi önceliklerini ortaya koyan Yıllık Politika Stratejisi’ni açıkladı.

Devamını Oku

NORVEÇ, SIĞINMA TALEP EDEN KİŞİLERİN YUNANİSTAN’A İADE EDİLMESİNİ GEÇİCİ OLARAK DURDURDU

Norveç yetkilileri, Yunanistan’ın temel insan hakları gereksinimlerini yerine getirmediği gerekçesiyle, 7 Şubat 2008 tarihinden itibaren, sığınma talebinde bulunan kişilerin Yunanistan’a geri gönderilmemesine karar verdi.

Devamını Oku

“AB KATILIM SÜRECİNDE TÜRK İŞ DÜNYASININ ETKİ ANALİZİ KAPASİTESİNİN ARTIRILMASI” PROJESİ KAPSAMINDA KARAR ALICILARA YÖNELİK SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“AB Katılım Sürecinde Türk İş Dünyasının Etki Analizi Kapasitesinin Artırılması” projesi kapsamında düzenlenen “Karar Alıcılara Yönelik Seminer”, 14 Şubat 2008 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku