İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 ŞUBAT 2008

AVRUPA KOMİSYONU, SCHENGEN ALANI SINIRLARININ DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE DENETLENMESİ İÇİN YENİ TEDBİR ÖNERİLERİNİ SUNDU

Avrupa Komisyonu, 13 Şubat tarihinde yasadışı göç ve organize suç ile mücadele etmek amacıyla, üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen alanına giriş çıkışlarının denetimine ilişkin çeşitli tedbir önerileri sundu. 

Sınır yönetimini güçlendirmek amacıyla birtakım yeni araçlar öngören Komisyon, vize geçerlilik tarihlerini geçirmiş üçüncü ülke vatandaşlarının denetlenmesi için, yolcuların giriş-çıkış tarihlerinin saklanacağı merkezi bir elektronik kayıt mekanizmasının oluşturulmasını önerdi. İyi niyetli yolcuların Schengen alanına girişlerini kolaylaştırmak amacıyla, biyometrik bilgilerin sınır yetkililerinin müdahalesi olmadan kontrol edileceği yeni bir sınır denetim mekanizması ile yeni bir Avrupa sınır gözetim sistemi kurulmasını da öneren Avrupa Komisyonu yetkilileri, tüm önerilerde güdülen ana amacın, yeni teknolojilerden faydalanarak Schengen sınırlarını denetleme kapasitesinin artırılması olduğunu belirtti.

Önerilen tedbirlerde parmak izi alınması ve retina taraması gibi yöntemlere başvurulması ise, kişisel özgürlükleri ihlal edeceği nedeniyle AB içindeki bazı çevrelerce eleştirildi. 2009 yılında yasalaşacak yeni tedbirlerin, en geç 2013 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Söz konusu düzenlemenin, ilk aşamada sadece Schengen üyesi 24 devlet içerisinde yapılan yolculuklarda uygulanması öngörülüyor.