İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 ŞUBAT 2008

AB KONSEYİ, GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, 18 Şubat’ta gerçekleştirdiği toplantıda gözden geçirilmiş Türkiye Katılım Ortaklığı Belgesi’ni (KOB) kabul etti.

Devamını Oku

KOSOVA’YI TANIYAN DEVLET SAYISI 17’YE ULAŞTI

Şu ana kadar, aralarında Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin de bulunduğu 17 devlet tarafından tanınan Kosova için, AB üyesi 10 ülkede de tanımaya ilişkin yasal süreç başlatıldı.

Devamını Oku

GKRY VE ERMENİSTAN, YENİ BAŞKANLARINI SEÇTİ

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde (GKRY), 24 Şubat’ta yapılan başkanlık seçimlerinin 2. turunu, AKEL Partisinin adayı Dimitris Hristofyas kazandı.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Şubat’ta Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nde (GAERC), Bahar’da yapılacak zirvenin gündemi belirlendi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu (AP), 20 Şubat’ta gerçekleştirdiği oturumda, Lizbon Antlaşması’nı onayladı. Parlamento ayrıca, Antlaşmanın hedeflenen tarih olan 1 Ocak 2009’dan önce yürürlüğe girebilmesi için, Üye Devletlere de, metni hızlı biçimde onaylamaları çağrısında bulundu.

Devamını Oku

KOBİ STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI, GÖZDEN GEÇİRİLEREK YAYIMLANDI

KOBİ`lerin verimlilikleri, istihdama katkıları, katma değer içindeki payları ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması için ilk kez 2003 yılında hazırlanan `KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı”, 2007-2009 dönemi için gözden geçirilerek 15 Şubat tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku

AB İŞGÜCÜ PİYASASI ÇEYREK DÖNEM-KIŞ 2008 RAPORU YAYIMLANDI

AB resmi istatistik kurumu Eurostat, AB İşgücü Piyasası Çeyrek Dönem-Kış 2008 Raporu’nu yayımladı.

Devamını Oku

AB İLE UKRAYNA ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ BAŞLADI

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson ile Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko, 18 Şubat’ta Kiev’de bir araya gelerek Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerini başlattı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AB VATANDAŞLIĞINA İLİŞKİN 5. RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, AB Vatandaşlığına İlişkin 5. Raporunu 15 Şubat tarihinde yayımladı. Raporda, Avrupa Topluluğu’nu Kuran Antlaşma ile AB vatandaşlarına tanınan haklara yönelik 1 Mayıs 2004 - 30 Haziran 2007 tarihleri arasındaki uygulamalar değerlendiriliyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, SCHENGEN ALANI SINIRLARININ DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE DENETLENMESİ İÇİN YENİ TEDBİR ÖNERİLERİNİ SUNDU

Avrupa Komisyonu, 13 Şubat tarihinde yasadışı göç ve organize suç ile mücadele etmek amacıyla, üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen alanına giriş çıkışlarının denetimine ilişkin çeşitli tedbir önerileri sundu.

Devamını Oku