İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MART 2008

AVRUPA KONSEYİ İŞKENCEYİ ÖNLEME KOMİTESİ TÜRKİYE RAPORU’NU YAYIMLANDI

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, Türkiye ile ilgili raporunu ve Türkiye’nin rapora ilişkin cevabını 6 Mart tarihinde yayımladı. Komite üyelerinin 19-22 Mayıs tarihleri arasında İmralı Adası’na yaptığı ziyaret sonucunda hazırladığı rapor, Abdullah Öcalan’ın tutukluluk koşulları, sağlık durumu ve yakınları ile avukatlarına erişimine ilişkin değerlendirmeler ve tavsiyeleri içeriyor. Bu çerçevede raporda, 1999 yılından beri tecrit altında tutulan Öcalan’ın durumunun diğer tutuklular ile temas halinde olabilmesi ve daha çeşitli aktivitelerle uğraşabilmesine imkan verecek şekilde gözden geçirilmesi çağrısında bulunuluyor. Tutuklunun ailesi ile telefonda görüşmesi yapabilmesi ve hücresinde televizyona erişimine imkan sağlanması raporda altı çizilen diğer konular arasında yer alıyor.

Türkiye ise rapora ilişkin cevabında 35 bin kişinin ölümünden sorumlu olan bir terör örgütünün liderinin hem toplumun hem de kendi güvenliği için tecrit altında tutulmasının gerektiğinin altını çizerken bu çerçevede çeşitli ulusal mevzuata ve uluslararası hukuk kurallarına atıfta bulunuyor. Türkiye tarafından ayrıca tutuklunun uluslararası standartların da üzerinde bir hücrede tutulduğu ve Avrupa Hapishane Kuralları ve Birleşmiş Milletler Standart Asgari Kuralların tutukluların televizyona erişimin sağlanmasına ilişkin bir yükümlülük içermediği vurgulanıyor. Tutukluya terör örgütünü yönetmeye çalışmaya devam etmesi gerekçesiyle telefon görüşmesi hakkının verilmediği de Türkiye tarafından ifade edilen diğer değerlendirmeler arasında yer alıyor.

Raporun tamamına ve Türkiye’nin cevabına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: http://www.cpt.coe.int/documents/tur/2008-13-inf-eng.htm