İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MART 2008

AVRUPA KOMİSYONU BATI BALKANLAR’A YÖNELİK GİRİŞİMLERİNİ AÇIKLADI

5 Mart tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından “Batı Balkanlar: Avrupa Perspektifinin Güçlendirilmesi” başlıklı bir bildiri yayımlandı.

Devamını Oku

ALMANYA VE FRANSA ‘AKDENİZ İÇİN BİRLİK’ KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 3 Mart 2008 tarihinde bir araya gelerek ‘Akdeniz İçin Birlik’ konusunda uzlaşmaya vardılar.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA “TÜRKİYE’DE ANAYASAL REFORM” TOPLANTISI DÜZENLENDİ

3 Mart 2008 tarihinde Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen “Türkiye’de Anayasal Reform” toplantısında Türkiye’deki demokratikleşme süreci, temel özgürlükler ve azınlıkların kültürel hakları tartışıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ İŞKENCEYİ ÖNLEME KOMİTESİ TÜRKİYE RAPORU’NU YAYIMLANDI

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, Türkiye ile ilgili raporunu ve Türkiye’nin rapora ilişkin cevabını 6 Mart tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

İNGİLTERE LİZBON ANTLAŞMASI’NI REFERANDUMA GÖTÜRMEME KARARI ALDI

İngiltere Avam Kamarası, 5 Mart tarihinde yapılan oylamada Lizbon Antlaşması’nın referanduma götürülmesini 311’e karşı 248 oyla reddetti.

Devamını Oku

ATAD BİREY TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE İLİŞKİN DAVALARDA DAHA HIZLI CEVAP VEREBİLMEK İÇİN YENİ BİR USUL KABUL ETTİ

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), AB Konseyi’nin 20 Aralık 2007’deki talebine ilişkin olarak; ön karar usulü uyarınca kendisine yöneltilen sorulardan acil nitelik taşıyanlara daha hızlı cevap verebilmek için yeni bir usulü kabul etti.

Devamını Oku