İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MART 2008

AB–ABD ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARI TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB ile ABD arasında, iki yılda bir gerçekleştirilen Adalet ve İçişleri Bakanları Troyka toplantısı, 12-13 Mart tarihlerinde Slovenya’nın Brdo kentinde gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Adalet Bakanı Dr. Lovro Sturm ve İçişleri Bakanı Dragutin Mate başkanlığında toplanan Troyka toplantısına, AB üye ülke Adalet ve İçişleri Bakanları ve ABD Adalet ve İçişleri Bakanları ile Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini katıldı. Troyka toplantısı kapsamında başta Vize Muafiyet Programı (Visa Waiver Program) olmak üzere, sınır güvenliği, Batı Balkanlar ve terörle mücadele konuları ela alındı.

Troyka sonrasında gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan AB Dönem Başkanı Slovenya’nın İçişleri Bakanı Dragutin Mate, ABD’nin Vize Muafiyet Programı’nın tüm AB üye ülke vatandaşlarını kapsayacak şekilde genişletilmesini hedeflediklerini söyledi. Bu konuda müzakerelerin devam ettiğini hatırlatan Mate, AB üye ülke vatandaşlarının pasaportlarının belirlenecek bazı teknik ve güvenlik şartlarına uygun olması konusunda, teknik çalışmaların taraflar ve Avrupa Komisyonu işbirliği ile başlatılmasına karar verildiğini söyledi. 

Bilindiği üzere Vize Muafiyet Programı olarak bilinen ve belirli ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye vizesiz giriş yapmasını sağlayan vize sistemi kapsamında, 27 ülkenin vatandaşlarının (Andora, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako, Hollanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Brunei, Japonya, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda) ABD’ye 90 günden kısa sürecek seyahatlerinde vize alma zorunluluğu bulunmuyor.

Toplantıda, sınır güvenliğine ilişkin olarak da, giriş-çıkış sistemleri, kişisel bilgilerin korunması, Avrupa Sınır Gözetim Sistemi Projesi konuları ele alındı. İçişleri Bakanları ayrıca, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk ile AB arasında bulunan vize  mecburiyetinin kaldırılması konusunda da görüş alışverişinde bulundular.