İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MART 2008

AB KONSEYİ BAHAR ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Konseyi Bahar Zirvesi 13-14 Mart 2008 tarihlerinde Brüksel`de gerçekleştirildi. Slovenya’nın başkanlığını yaptığı Zirvenin gündemini, Lizbon Stratejisi, İklim Değişikliği, Enerji ve Mali Piyasaların İstikrarı konuları oluşturdu.

Devamını Oku

“BARSELONA SÜRECİ: AKDENİZ İÇİN BİRLİK” ÜZERİNE AÇIKLAMA

Avrupa Konseyi, AB üye devletleri ve Akdeniz`e kıyısı olan ancak AB üyesi olmayan devletleri içerecek bir Akdeniz için Birlik`i ilke olarak onaylamaktadır.

Devamını Oku

İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO) İLE FRANSA BAŞKONSOLOSLUĞU ARASINDA VİZE İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASINA YÖNELİK ANLAŞMA İMZALANDI

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Chiristine Moro, 12 Mart’ta, Schengen Vize başvuru işlemlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Devamını Oku

DOĞALGAZ KOORDİNASYON GRUBU’NUN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üye devletlerin ve doğalgaz sektörünün temsilcilerinden oluşan Doğalgaz Koordinasyon Grubu, Avrupa Komisyonu başkanlığında 11 Mart’ta Brüksel’de olağanüstü toplandı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ, AVRUPA KOMİSYONU’NUN BULGARİSTAN VE ROMANYA HAKKINDAKİ İLERLEME RAPORLARINI KABUL ETTİ

10 Mart’ta AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nde toplanan Üye Devletlerin Dışişleri Bakanları, Avrupa Komisyonu’nun 2007 yılında üye olan Bulgaristan ve Romanya hakkında hazırladığı raporu onayladı.

Devamını Oku

İRLANDA VE İNGİLTERE’DE LİZBON ANTLAŞMASI’NIN ONAYLANMASINA İLİŞKİN GELİŞMELER

Lizbon Antlaşması’nın onaylanması amacıyla gerçekleştirecek referandumun koşullarının belirlenmesi amacıyla İrlanda Anayasası’nda yapılacak değişikliklere ilişkin taslak, 6 Mart’ta yayımlandı.

Devamını Oku

AB–ABD ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARI TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB ile ABD arasında, iki yılda bir gerçekleştirilen Adalet ve İçişleri Bakanları Troyka toplantısı, 12-13 Mart tarihlerinde Slovenya’nın Brdo kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPALILARA GÖRE, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE FAKİR BÖLGELERE YARDIM, ÖNCELİKLİ KONULAR

Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel Politika’dan sorumlu üyesi Danuta Hübner, 7 Mart’ta Avrupalıların bölgesel politikayı nasıl değerlendirdiklerine ilişkin Eurobarometre anketinin sonuçlarını açıkladı.

Devamını Oku

TÜRK VATANDAŞLARININ AVRUPA’YA SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASI KONULU PANEL DÜZENLENDİ

14 Mart’ta, İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Barolar Birliği ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle Türk Vatandaşlarının Avrupa’ya Seyahat Özgürlüğünün Kısıtlanması konulu bir panel düzenledi.

Devamını Oku