İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MART 2008

KATILIM MÜZAKERELERİ TOPLANTISI ERTELENEBİLİR

21 Nisan’da Brüksel’de yapılması planlanan katılım müzakereleri toplantısının, gerekli hazırlıklar tamamlanmadığı gerekçesiyle ertelenmesi gündeme geldi. Toplantıda yeni müzakere başlıklarının açılması bekleniyordu.

Devamını Oku

MEHMET ALİ TALAT İLE DİMİTRİS HRİSTOFYAS ARASINDA İLK GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dimitris Hristofyas’ın GKRY Başkanı seçilmesinin ardından Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak iki lider arasındaki ilk görüşme, 21 Mart’ta, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ ÜRETİMİNE İLİŞKİN TAHMİNİ RAKAMLAR AÇIKLANDI

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından 12 Mart’ta açıklanan verilere göre; AB27 ve Avro alanında sanayi üretimi, Ocak 2008’de bir önceki aya (Aralık 2007) göre % 0,9 oranında bir artış gösterdi.

Devamını Oku

AB’DE AR-GE HARCAMALARINA İLİŞKİN RAKAMLAR AÇIKLANDI

Eurostat tarafından 20 Mart’ta yayımlanan Avrupa’da Bilim, Teknoloji ve Yenilik adlı belgenin 2007 baskısında yer alan verilere göre; 27 üyeli AB’de, 2006 yılında Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine harcanan para, 210 Milyar Avro oldu (2000’de 170 Milyar Avro idi).

Devamını Oku

AB TARIM BAKANLARI KONSEYİ, ORTAK TARIM POLİTİKASI SAĞLIK TARAMASI’NA İLİŞKİN SONUÇ BİLDİRGESİNİ OYBİRLİĞİ İLE KABUL ETTİ

12 Mart’ta Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen Ortak Tarım Politikası (OTP) sağlık taramasına ilişkin raporun ardından AB Tarım Bakanları da 17 Mart tarihinde gerçekleştirdikleri toplantıda OTP sağlık taramasına yönelik bir sonuç bildirgesi kabul etti.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN, MEDYA 2007 PROGRAMI’NA KATILAN İLK ADAY ÜLKE OLDU

Hırvatistan’ın Medya 2007 Programı’na katılmasına yönelik Mutakabat Zaptı, 17 Mart’ta, Avrupa Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medya’dan Sorumlu Üyesi Viviane Reding ile Hırvatistan’ın Avrupa Birliği Temsilcisi Büyükelçi Branko Baricevic arasında imzalandı.

Devamını Oku

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU TASARISINDA A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN HUKUKİ SORUMLULUĞU KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, İstanbul Barosu ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle 19 Mart 2008 tarihinde “Anonim Ortaklık Yönetim Kurulu Üyelerinin Hukuki Sorumluluğu” başlıklı bir panel düzenlendi.

Devamını Oku