İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 HAZİRAN 2008

SIRBİSTAN AB YOLUNDAKİ HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Bozidar Djelic, 11 Haziran tarihinde, Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın 2012 yılında AB’ye katılmak için “tamamen hazır” olmayı hedeflediğini belirtti. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Djelic, 11 Mayıs 2008’de Sırbistan’da yapılan seçimlerden bu yana henüz yeni bir hükümet kurulamamasına rağmen, en yakın zamanda, Sosyalistlerin de katılımıyla Avrupa yanlısı bir koalisyon hükümetinin kurulması yönünde önemli adımlar atılacağını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bozidar Djelic, Sırbistan’ın Avrupa bütünleşmesi çerçevesinde 2008 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi düşündüğü üç hedefi şöyle açıkladı: “aday ülke” statüsünü resmi olarak kazanmak; AB ülkelerini ziyaret etmek isteyen Sırbistan vatandaşlarına uygulanan vize uygulamalarının kaldırılması; aday ülkelere sunulan katılım öncesi mali yardımdan yararlanmak.

Olli Rehn tarafından iddialı olarak nitelendirilen tasarıda aynı zamanda 28-29 Nisan 2008’de Sırbistan ile AB arasında imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın onayının önümüzdeki yaz döneminde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Konu ile ilgili olarak, AB Dönem Başkanlığını yürüten Slovenya’nın yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’te işlenen savaş suçlarından ötürü aranan son dört kaçaktan biri olan Stojan Zupljanin’in 11 Haziran 2008 tarihinde yakalanması, Sırbistan’ın Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile tam işbirliği içerisinde bulunduğunun önemli bir göstergesi olduğu belirtildi.

Öte yandan Olli Rehn, Sırbistan’ın öncelikle istikrarlı ve Avrupa yanlısı bir hükümet oluşturması gerektiğini ve bunu takiben, kurulacak olan hükümetin, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın onaylanması ve yürürlüğe girmesi için gerekli olan kriteri yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda Rehn, adaylık sürecinin uzun bir süreç olduğunun altını çizerek, bu süreçte Komisyon’dan görüş alınması ve sonrasında ise AB Konseyi’nin karar vermesi gereğini vurguladı.