İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 HAZİRAN 2008

ÇİN-AB TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği ile Çin arasında, bakanlar düzeyinde toplanan Troyka toplantısı
9 Haziran tarihinde AB Dönem Başkanı Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gerçekleştirildi. Troyka’da AB Delegasyonu Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Avrupa Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Benita Ferraro Waldner tarafından temsil edildi. Toplantıya Çin Halk Cumhuriyeti adına Dışişleri Bakanı Yang Jiechi katıldı.

Toplantıda, ikili ilişkilerin mevcut durumu ve gelecekte oluşabilecek fırsatlar üzerinde duruldu. AB temsilcileri, Tibet konusundaki kaygılarını yineleyerek, Çin’in Dalai Lama ile diyalog kurulması konusunda adım atması gerektiğini ilettiler. Aynı zamanda, Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel tarafından yapılan açıklamada, Çin’in toprak bütünlüğünü gözeten yapıcı bir ilişki kurulması çağrısında bulunuldu. Diğer taraftan, Tienanmen Meydanı’ndaki gösteriler dolayısıyla suçlu bulunanlar için af çıkarılması gerektiği dile getirilerek söz konusu taleplerin, insani gerekçelerle; ifade özgürlüğüne, yerli ve yabancı gazeteciler ile internet erişimine uygulanan kısıtlamaları eleştirmek adına Çin tarafına yöneltildiği belirtildi.
Öte yandan, iki taraf arasındaki ilişkilerin iyi olduğu, ancak küresel zorluklarla mücadele edilmesi çerçevesinde daha da geliştirilebileceğine değinildi. Bu bağlamda Çin yetkilileri, özellikle insan hakları konusunda Avrupa Birliği’nin müdahaleci bir tavır sergilediğini ve söz konusu yaklaşımın Çin tarafından desteklenmediğini belirtti.

İran’ın nükleer programına ilişkin olarak ise, iki tarafın aynı bakış açısına sahip oldukları ve İran’ın uluslararası taahhütlerini yerine getirmesinin gerektiği ifade edildi. Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, nükleer güç konusunda diplomatik kanallar aracılığıyla barışçıl çözüm bulunmasını desteklediklerini belirtti.