İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 HAZİRAN 2008

İRLANDA LİZBON ANTLAŞMASI’NI REDDETTİ

Lizbon Antlaşması, 12 Haziran 2008 tarihinde İrlanda’da gerçekleştirilen referandum sonucunda reddedildi. Seçmenlerin yüzde 53,13’ünün katıldığı referandumda yüzde 47,6 evet oyuna karşılık yüzde 53,7 hayır oyu çıktığı kaydedildi. Bilindiği gibi Antlaşma’nın, tüm üye devletler tarafından onaylanması halinde 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Devamını Oku

LİZBON ANTLAŞMASI ÜÇ ÜYE DEVLET TARAFINDAN DAHA ONAYLANDI

Lizbon Antlaşması, 11 Haziran 2008 tarihinde Yunanistan, Finlandiya ve Estonya tarafından onaylandı. Finlandiya Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda Antlaşma, 27’ye karşı 151 oyla kabul edildi. Yunanistan Meclisi’nde ise, 42 ret oyuna karşılık 250 evet oyu kaydedildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ KONUSUNDA FRANSA’DA REFERANDUM YAPILMASI ÖNERİSİ SENATO TARAFINDAN BENİMSENMEDİ

11 Haziran tarihinde, Fransız Senatosu’nun Dışişleri Komisyonu, nüfusu AB nüfusunun yüzde 5’inden fazla olan aday ülkelerin tam üyeliği için referandum yapılmasını şart koşan değişikliğin reddedildiğini açıkladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE RADYO VE TELEVİZYON KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun’da (TRT Kanunu) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 11 Haziran tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda 73’e karşı 225 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ – ABD ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB ve ABD arasında gerçekleştirilen Zirve, 10 Haziran tarihinde Slovenya’nın Brdo kentinde sona erdi.

Devamını Oku

SIRBİSTAN AB YOLUNDAKİ HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Bozidar Djelic, 11 Haziran tarihinde, Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın 2012 yılında AB’ye katılmak için “tamamen hazır” olmayı hedeflediğini belirtti.

Devamını Oku

KOSOVA’DA GÖREV YAPACAK ULUSLARARASI MİSYONA İLİŞKİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER RAPORU AÇIKLANDI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından 12 Haziran tarihinde, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne, Kosova yönetimine ve Sırbistan’a, Kosova’da barışın ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi amacıyla görev yapacak BM ve Avrupa Birliği (AB) misyonuna ilişkin bir rapor sunuldu.

Devamını Oku

ÇİN-AB TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği ile Çin arasında, bakanlar düzeyinde toplanan Troyka toplantısı 9 Haziran tarihinde AB Dönem Başkanı Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB’DE NİSAN AYINDA SANAYİ ÜRETİMİ ARTTI

Avrupa Birliği resmi istatistik kurumu Eurostat’ın 12 Haziran 2008’de açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi Nisan 2008’de Avro Alanı’nda %0,9 ve AB27’de %0,3 oranında arttı. Hatırlanacağı üzere, Mart 2008’de üretim bir önceki aya göre Avro Alanı ve AB-27’de sırasıyla %0,5 ve %0,4 düşmüştü.

Devamını Oku