İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 HAZİRAN 2008

GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 16 Haziran 2008 tarihinde Lüksemburg’da düzenlendi. AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen AB üye ülke Dışişleri Bakanları, AB Konseyi Bahar Zirvesi’nin gündem maddelerini başta Lizbon Antlaşması olmak üzere, Küba ile ilişkiler, Batı Balkanlar, Afrika, Bosna Hersek ve Makedonya ile imzalanacak İstikrar ve Ortaklık Anlaşmaları ve İsrail ile Ortaklık Konseyi toplantısı olarak belirledi. Dışişleri Bakanları ayrıca, Türkiye ve Hırvatistan ile katılım müzakerelerine ilişkin bakanlar düzeyinde toplantıların yapılacağını duyurdu. Gündem maddelerine ilişkin ayrıntılar ise şöyle:

Üçlü Dönem Başkanlığının Çalışma Programı: AB Konseyi Bahar Zirvesi’nde Slovenya’nın ardından AB Dönem Başkanlığını üslenecek Fransa’nın, sonraki AB Dönem Başkanları Çek Cumhuriyeti ve İsveç ile birlikte yürütecekleri Dönem Başkanlığı sürecinde uygulayacakları ve Mayıs 2008 tarihinde açıklanan 18 aylık çalışma programını sunacağı belirtildi.

Batı Balkanlar: Avrupa Birliği ile Bosna Hersek arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalandı. Ayrıca, Anlaşma’nın tüm üye devletler tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesi sürecinde, ticari hükümlerinin uygulanmasını düzenleyen Geçici Anlaşma da imzalandı.

Makedonya ile imzalanacak İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının, 1 Haziran 2008 tarihinde ülkede yapılan seçimlerin, yaşanan şiddet olayları nedeniyle iptal edilmesinin ardından yeniden yapılmasına yönelik Makedonya’dan gelecek sinyallere bağlı olduğu belirtildi. Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis yaptığı açıklamada, Makedonya tarafından, Komisyon’un belirlemiş olduğu tüm kriterler yerine getirilmedikçe ve ülkenin ismi ile ilgili anlaşmazlıklar çözülmedikçe katılım müzakerelerinin başlatılması fikrine karşı olduklarını yineledi.

Küba: Küba Lideri Fidel Castro’nun yönetimden çekilmesinin ardından gerçekleştirilecek ilk AB Zirvesi’nde, Küba’ya uygulanan diplomatik yaptırımların kaldırılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, gelişmelerin yıllık raporlarla izleneceği öngörülüyor. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg yaptığı açıklamada, AB’nin pasif politikadan aktif politikaya geçtiğinin altını çizdi. Bilindiği üzere, Avrupa Birliği, 2003 yılında 75 muhalifin tutuklanması ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) kaçmaya çalışan 3 kişinin idam edilmesinin ardından Küba ile üst düzey diplomatik ilişkilerini dondurmuştu. 2005 yılında geçici olarak kaldırılan yaptırımlar 6 aylık dönemlerde izleniyordu.

İran: İran’ın nükleer programına ilişkin görüşmeler sonucunda, yaptırımların artırılmaması kararlaştırıldı. Bilindiği üzere AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından İran’a gerçekleştirilen ziyarette 6 ülkenin (Almanya, Çin, ABD, Fransa, İngiltere, Rusya) işbirliğiyle oluşturulan bir öneri sunulmuş fakat İran tarafından kabul edilmemişti.

Afrika: AB Konseyi Bahar Zirvesi’nin öncelikli gündem maddelerinden birini oluşturan Afrika kapsamında, AB üye ülke Devlet ve Hükümet Başkanlarının Somali, Zimbabve ve Darfur’daki sorunlara ilişkin bazı kararları kabul etmesi bekleniyor.