İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 HAZİRAN 2008

SLOVAKYA’NIN AVRO’YA GEÇİŞİ AVRUPA PARLAMENTOSU VE AB KONSEYİ TARAFINDAN ONAYLANDI

Avrupa Parlamentosu üyesi David Casa tarafından Slovakya’nın 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ortak para birimi Avro’ya geçişine ilişkin olarak hazırlanan rapor 17 Haziran 2008 tarihinde AP Genel Kurulu’nda 17 ret ve 86 çekimser oya karşı 579 oyla onaylandı. Raporda, Slovakya’nın Avro’ya geçiş kriterini karşıladığı, ancak enflasyon oranının düşürülmesi ve ekonomide yapısal reformların sürdürülmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği belirtiliyor.

AP tarafından kabul edilen raporda, Avrupa Merkez Bankası’nın 2008 yakınsama raporunda Slovakya’da düşük enflasyonun sürdürülebilirliğine ilişkin sorunlara dikkat çekilerek Slovak Hükümetine, bazı günlük tüketim mallarının fiyatlarını aylık olarak takip eden bir kurumun kurularak fiyat artışlarıyla mücadele edilmesi önerildi. Ayrıca yetkililer, orta vadede bütçenin dengeye getirilmesine, sosyal ortaklar da ücret artışlarını üretim artışına paralel olarak dengede tutmaya çağrıldı. İş gücü, hizmetler ve ürün piyasalarına ilişkin yapısal reformların sürdürülmesinin önemine işaret eden Casa, iş gücü hareketliliği ve insan kaynaklarına yatırımın artırılması gerektiğinin altını çizdi.

AB Konseyi, 19-20 Haziran 2008 tarihlerinde gerçekleştirilen Zirve sonucunda, Slovakya’nın 1 Ocak 2009’dan itibaren Avro’ya geçişini onayladı. Bu doğrultuda, ECOFIN Konseyi, 8 Temmuz 2008’de yapacağı toplantıda söz konusu kararı benimsemeye davet edildi.

Geçerli para birimi Korona olan Slovakya, Avro bölgesine katılan 16. üye devlet oluyor (Avusturya, Belçika, GKRY, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya).