İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 HAZİRAN 2008

AVRUPA BİRLİĞİ İLE ŞİRKETLER HUKUKU VE FİKRİ MÜLKİYET HUKUKU FASILLARINDA MÜZAKERELER AÇILDI

17 Haziran 2008 tarihinde Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen 5. Hükümetlerarası Konferans’ta, “Şirketler Hukuku” ve “Fikri Mülkiyet Hukuku” fasıllarında müzakerelerin resmen açılmasına karar verildi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Konseyi Zirve toplantısı 19-20 Haziran 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 16 Haziran 2008 tarihinde Lüksemburg’da düzenlendi.

Devamını Oku

YEŞİL HAT TÜZÜĞÜ’NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER AB KONSEYİ TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu tarafından 10 Nisan 2008 tarihinde Konsey’e sunulan ve Yeşil Hat Tüzüğü’nde değişiklikler yapılmasını düzenleyen öneri 16 Haziran tarihinde kabul edildi. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, kabul edilen değişikliklerin Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde ve AB ilkelerine uygun bir çözüm bulunması yolunda küçük ama önemli katkıda bulunacağı ifade edildi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAYIP ŞAHISLARA İLİŞKİN RAPOR AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA ONAYLANDI

Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grup üyesi Ewa Klamt tarafından hazırlanan ve 9 Nisan 2008 tarihinde Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde kabul edilen rapor, 18 Haziran’da AP Genel Kurulu’nda onaylandı.

Devamını Oku

İNGİLTERE LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Lizbon Antlaşması, 18 Haziran 2008 tarihinde Lordlar Kamarası’nda 184’e karşı 277 oyla kabul edildi. Antlaşma’nın onaylanmasına ilişkin düzenleme 19 Haziran’da Kraliçe tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Hatırlanacağı üzere Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin karar, Avam Kamarası’nda 11 Mart 2008 tarihinde 206’ya karşı 346 oyla kabul edilmiş ve Lordlar Kamarası’na gönderilmişti.

Devamını Oku

SLOVAKYA’NIN AVRO’YA GEÇİŞİ AVRUPA PARLAMENTOSU VE AB KONSEYİ TARAFINDAN ONAYLANDI

Avrupa Parlamentosu üyesi David Casa tarafından Slovakya’nın 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ortak para birimi Avro’ya geçişine ilişkin olarak hazırlanan rapor 17 Haziran 2008 tarihinde AP Genel Kurulu’nda 17 ret ve 86 çekimser oya karşı 579 oyla onaylandı. Raporda, Slovakya’nın Avro’ya geçiş kriterini karşıladığı, ancak enflasyon oranının düşürülmesi ve ekonomide yapısal reformların sürdürülmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Devamını Oku

AB-İSRAİL ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB-İsrail Ortaklık Konseyi toplantısı 16 Haziran 2008 tarihinde Lüksemburg’ta gerçekleştirildi. Avrupa Birliği’ni Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Başkanı Dimitrij Rupel, İsrail’i ise Dışişleri Bakanı Tzipi Lizni temsil etti.

Devamını Oku

SON DÖNEM İKV YAYINLARI

Rekabet Edebilirlik ve Yenilikçilik Çerçeve Programı, “Tarımda Çalışan Kadın İşgücünün Dönüşümü" başlıklı Arama Toplantısında Yapılan Sunumlar ve Gerçekleştirilen Tartışmalara İlişkin İKV Yayını

Devamını Oku