İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 HAZİRAN 2008

5. AB – OPEC DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) arasında bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen görüşmelerinin 5. toplantısı 24 Haziran 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantının gündemine yükselen petrol fiyatları ile ilgili tartışmalar damgasını vurdu.

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, varil başına 100 doların üzerinde seyreden petrol fiyatlarının hem üretici, hem de tüketici ülkelere zarar verdiğini belirterek dünya ekonomisinde güven ve istikrarın sağlanmasının ortak hedef olduğunu ifade etti. Piebalgs, fiyatların düşürülmesi için arzın artırılması gerektiğini ve dolayısıyla üretim üst sınırının kaldırılmasının pazarın rahatlaması için şart olduğunu vurguladı. Andris Piebalgs ayrıca, finans piyasalarının daha etkin denetlenmesi gerektiğini dile getirerek, AB’nin yakıt tüketimini azaltıcı önlemler aldığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ifade etti.

OPEC Başkanı Chakib Khelil ise, fiyatların yükselmesinin arz yetersizliğiyle bir ilgisi olmadığını ifade ederek, bu yükselişin sorumlusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik politikalarını gösterdi. Khelil’e göre, Amerika’daki ekonomik kriz, doların değer kaybetmesi ve finans piyasalarındaki spekülasyonlar yüksek fiyatların altında yatan başlıca nedenler olarak öne çıkıyor. Öte yandan Khelil, AB’nin yenilenebilir enerji yönergesine destek vererek, karbondioksit emisyonlarının azaltılması ve enerji verimliliğini öne çıkaran yeni teknolojilerden OPEC üyelerinin de faydalanacağını belirtti.