İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 HAZİRAN 2008

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI’NIN 46. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 46. Olağan Genel Kurulu, 23 Haziran 2008 tarihinde TOBB Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurul, Divan Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şuhubi’nin konuşmasıyla açıldı ve İKV 2007-2008 faaliyetlerine ilişkin görsel bir sunum gerçekleştirildi.

Devamını Oku

GENİŞLEME RAPORU AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞİŞLERİ KOMİTESİ’NDE KABUL EDİLDİ

Raportörlüğünü Hırıstiyan Demokrat Alman Parlamenter Elmar Brok’un yaptığı Genişleme Raporu, 24 Haziran 2008 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi’nde kabul edildi. Söz konusu raporda, gelecekte AB’ye üyelik başvuruları değerlendirilirken, AB’nin yeni üyeleri hazmetme kapasitesinin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanıyor. Diğer taraftan, Raporda, Birliğin üstlendiği taahhütleri yerine getireceğinin altı çiziliyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK KURUMLARIN İŞLEYİŞİ BAŞLIKLI RAPOR AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi Belçikalı Parlamenter Luc Van den Brande tarafından hazırlanan “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” başlıklı rapor ile ilgili karar tasarısı, 26 Haziran 2008 tarihinde acil gündemli toplantıda 3 ret ve 3 çekimser oya karşı 65 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI KRİZ GRUBU KIBRIS RAPORU AÇIKLANDI

Uluslararası Kriz Grubu tarafından hazırlanan “Kıbrıs Sorununun Çözümü: Şimdiye Dek En İyi Fırsat” başlıklı Rapor 23 Haziran 2008 tarihinde açıklandı. Raporda, 21 Mart ve 23 Mayıs tarihlerinde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY Lideri Dimitris Hristofyas arasında gerçekleştirilen görüşmelerle başlayan sürecin, yakın gelecekte adanın yeniden birleşmesi için son fırsat olduğu ifade ediliyor.

Devamını Oku

FRANSA SENATOSU TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE YÖNELİK REFERANDUM ZORUNLULUĞUNU İPTAL ETTİ

23 Haziran 2008 tarihinde Fransa Senatosu, kurumların reformu kapsamında Türkiye’nin AB üyeliğini referandum şartına bağlayan Anayasa değişikliğini 7’ye karşı 297 oy ile reddetti. Böylece, yeni genişlemelere bağlı olarak referandum şartının kendiliğinden işletilmesini düzenleyen hüküm Anayasa’ya eklenmedi.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE KAMUOYU ARAŞTIRMASI BAHAR DÖNEMİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Haziran tarihinde açıklanan Eurobarometre bahar dönemi sonuçlarına göre, Avrupa Birliği ülkeleri içinde, AB üyeliğine en yüksek destek, Hollanda (%75) ve son referandumda Lizbon Antlaşması’nı reddeden İrlanda’da (%73) gözlenirken, yeni üyelerden Litvanya’da bu oranın %29’a kadar gerilemesi dikkat çekti.

Devamını Oku

İSPANYA MECLİSİ LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Lizbon Antlaşması, 26 Haziran tarihinde İspanya Meclisi’nde yapılan oturumda 6 ret ve 2 çekimser oya karşı 322 oyla onaylandı. Antlaşma’nın İspanya’daki onay sürecinin tamamlanması için Senato tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

Devamını Oku

AB – RUSYA ZİRVESİ YAPILDI

Avrupa Birliği–Rusya Zirvesi 26-27 Haziran 2008 tarihlerinde Rusya’nın Khanty-Mansiisk şehrinde gerçekleştirildi. Zirve sonunda yapılan ortak bildiride taraflar arasında yeni bir stratejik ortaklık anlaşması için müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıldı.

Devamını Oku

5. AB – OPEC DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) arasında bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen görüşmelerinin 5. toplantısı 24 Haziran 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantının gündemine yükselen petrol fiyatları ile ilgili tartışmalar damgasını vurdu.

Devamını Oku

KARADENİZ SİNERJİSİNE İLİŞKİN RAPOR AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 20 Haziran 2008 tarihinde, Nisan 2007’de başlatılan Karadeniz Sinerjisi girişiminin ilk yılında kaydedilen ilerlemeye ilişkin bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ TEMEL HAKLAR AJANSI 2008 YILI RAPORU AÇIKLANDI

AB Temel Haklar Ajansı (European Union Agency for Fundamental Rights – FRA), 2008 yılına ait “Yıllık Temel Haklar Raporu”nu, 24 Haziran 2008 tarihinde açıkladı. “Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede uygulanan hukuki ve kurumsal girişimler”, “Irkçı şiddet ve suçlar”, “İstihdam, eğitim, konut ve sağlık sistemlerinde ırkçılık ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik girişimler” ve “Irkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadeleye ilişkin uygulanan politikalar ve hukuki altyapıdaki gelişmeler” başlıkları altında 27 AB üyesi ülkede yaşanan gelişmelere yer verilen Raporda, AB üye devletlerinde, ırkçılık ve ayrımcılığın hala yaygın olduğu ve AB üyesi ülkelerin bunlara karşı gerekli önlemleri almadığı belirtildi.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ VE EURACTIV İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN KONFERANSLAR DİZİSİNİN SON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Euractiv işbirliğinde düzenlenen konferanslar dizininin son toplantısı 27 Haziran 2008 tarihinde İstanbul’da TOBB Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Devamını Oku