İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

G-8 ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sanayileşmiş sekiz ülkenin (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada ve Rusya) liderlerini bir araya getiren G-8 Zirvesi, 7-9 Temmuz tarihleri arasında Japonya’nın Toyako kentinde gerçekleştirildi. Zirvenin ilk gününde, petrol üretimi ve arzının artırılması konusunda güçlü işbirliği yapılması üzerinde duruldu ve gelişmekte olan ve ciddi açıklar veren ekonomilerin, ulusal para birimlerinin güçlendirilmesi için birtakım düzenlemeler yapması gerektiği belirtildi. Aynı zamanda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kapsamında yürütülen Doha Görüşmelerinin en kısa zamanda tamamlanması çağrısında bulunulan Zirve’de, 21 Temmuz’da Cenevre’de yapılacak DTÖ Zirvesi öncesinde somut adımlar atılmasının önemine değinildi. Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson ile Hindistan Ticaret Bakanı Kamal Nath, Cenevre toplantısına olan bağlılıklarını ifade ettiler.

Zirvenin ikinci gününde G-5 ülkeleri (Hindistan, Çin, Güney Afrika, Meksika ve Brezilya) ile bir toplantı gerçekleştirildi. Küresel ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği toplantı sonucunda, büyük ticari dengesizliklerin giderilmesinin önemi vurgulandı. Ayrıca, sürdürülebilir üretim ve tüketime yönelik çalışmaları da kapsayacak şekilde büyüme, refah ve kalkınmayı garanti altına alacak uzun vadeli faaliyetlerde bulunulması yönündeki görüşün paylaşıldığının altı çizildi.

Zirve sonucunda yayımlanan bildiride, küresel ısınmaya yol açan sera gazı salınımının, 2050 yılına kadar, yüzde 50 oranında azaltılması gerektiği belirtildi ve Hindistan ile Çin küresel ısınma ile mücadelede etkin rol almaya davet edildi. Bildiride aynı zamanda, Zimbabwe’deki Mugabe hükümetinin meşru olarak tanınmadığı ve desteklenmediği de ifade edildi ve bölgeye Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından bir özel temsilci atanması çağrısı yapıldı.