İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

NATO ARNAVUTLUK VE HIRVATİSTAN İLE KATILIM PROTOKOLÜ İMZALADI

9 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleştirilen seremoni ile Arnavutluk ve Hırvatistan NATO üyeliğine bir adım daha yaklaştı. İki ülkenin de Nisan 2009’da gerçekleştirilecek NATO’nun 60. kuruluş yıldönümü toplantısında resmen NATO’ya katılması bekleniyor.

26 NATO üyesi ülkenin daimi temsilcileri ile Arnavutluk Dışişleri Bakanı Lulzim Basha ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokovic tarafından imzalanan protokolün ardından her iki ülke de, artık birçok NATO toplantısına katılabilecek. Ancak, iki ülkenin resmen NATO üyesi olması için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 26 üye ülkenin katılım protokolünü onaylaması gerekiyor.

Öte yandan, Yunanistan 17 yıldır devam eden isim anlaşmazlığı nedeniyle Makedonya’nın NATO üyeliğini engellemeye devam ediyor. Hatırlanacağı gibi Yunanistan, “Makedonya” isminin kendi toprakları içinde bir bölge olduğu iddiasıyla Makedonya’nın ismini tanımıyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan NATO genel sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ise, Makedonya’yı, isim konusunda daha esnek olmaya davet etti.