İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

SIRBİSTAN’DA YENİ HÜKÜMET KURULDU

8 Temmuz’da 250 üyeli Sırbistan Parlamentosu’nda yapılan oylama neticesinde, milletvekillerinin 127’sinin desteğini alan Ivica Dacic liderliğindeki Sosyalist Parti ile Devlet Başkanı Boris Tadiç’in Demokrat Partisi tarafından oluşturulan koalisyon hükümeti, güven oyu alarak göreve başladı. Batı yanlısı olarak görülen yeni hükümetin, AB’ye katılım yolunda politikalar izlemesi bekleniyor.

Nitekim Sırbistan’ın yeni Başbakanı Mikro Cvetkovic de, 7 Temmuz’da Parlamento’da yaptığı konuşmasında, AB’ye katılımın önünde duran engelleri kaldırmayı amaçladıklarını ifade ederek, temel hedeflerinin AB’ye üyelik yolunda ilerlemek olduğunu belirtti. Cvetkovic ayrıca, Sırbistan’ın, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığını ve bu ülkeyi Sırbistan’ın bir parçası olarak kabul etmeye devam edeceklerini de belirterek, konuyla ilgili olarak gerekli tüm yasal ve diplomatik tedbirlerin alınacağını yineledi.

Diğer yandan, koalisyon hükümetinin, Avrupa ile bütünleşme sürecinde AB’ye yönelik reformlara öncelik verecek olması, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından da memnuniyetle karşılandı. Bununla birlikte Barroso, yeni kurulan hükümetin Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile “tam işbirliği” içerisinde olması için gerekli adımları atmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.