İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

AVRO ALANI ENFLASYON ORANI, YENİ BİR REKOR KIRDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 30 Haziran’da açıkladığı verilere göre,  Haziran ayında Avro Alanı Tüketici Fiyatlarında yıllık enflasyon oranı %4 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında bu oran %3,7 idi. Ancak bu, AB için yeni bir rekor anlamına da geliyor. Zira bu oran, 1999’da Avro Alanı’nın kurulmasından beri görülen en yüksek enflasyon oranı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından belirlenen enflasyon hedefinin de iki katı düzeyinde.

Hatırlanacağı üzere, varili 143 Doları bulan petrol fiyatlarındaki rekor artış ile ekonominin yavaşlaması ve bunlara ilaveten aşırı enflasyon artışı, AMB’yi geçen haftalarda borçlanma faiz oranlarını, %4’ten %4,25’e çıkarma kararı almaya zorlamıştı. (Buna ilişkin haber için, 30 Haziran-6 Temmuz 2008 tarihli İKV Bülteni’ne bakılabilir.)

Öte yandan, düşük büyüme ve yüksek enflasyonla seyreden stagflasyon riskinden endişe duyan politikacılar, AMB’yi fiyat istikrarını sağlamaya çalışırken büyümeyi gözardı etmemesi konusunda uyardı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy de, AMB’yi enflasyondan ziyade ekonomik büyümeye odaklanmaya çağırarak faizlerin yükseltilmesinin enflasyonun asıl sebebiyle mücadele etmek yerine AB’de ekonomik faaliyeti yavaşlatacağını savundu ve enflasyonun temel sebebinin, emtia ve petrol fiyatlarının aşırı hızla artışından kaynaklandığını belirtti.  İspanya Başbakanı Zapatero ise, fiyat artışlarının, tüketici talebi değil petrol fiyatlarının artışından kaynaklandığını ifade ederek, bu nedenle AMB’den enflasyona karşı toleranslı davranmasını istedi.

AMB Başkanı Jean Claude Trichet ise, fiyatların sabit tutulmasının başlıca görevleri olduğunu, bu bağlamda büyüme ve istihdam hedefleriyle ters düşmediklerini belirtti. Trichet, enflasyonun düşünülenden daha uzun süre yüksek kalmasının beklendiğini de vurguladı.