İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

UNESCO, DÜNYA MİRASI KORUMA LİSTESİNDEN ÇIKARILMAMAK İÇİN İSTANBUL’A 2009’A KADAR SÜRE VERDİ

Bir süre önce İstanbul’a gelerek 5 günlük bir incelemede bulunan BM bünyesindeki UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi, 6 Temmuz’da Kanada’nın Quebec kentinde toplandı. Komite’nin İstanbul ile ilgili olarak sunduğu raporda, Süleymaniye’de sayısı iki yüzü bulan sivil mimarlık örneği tescilli eserden sekizinin dozerle yıkılması, Sulukule’de yapılması planlanan kentsel dönüşümün Romanları yerlerinden edeceği ve Haliç’e yapılması planlanan Metro Köprüsünün tarihi yarımadanın siluetini bozacak olması gibi gelişmeler göz önünde bulundurularak, İstanbul’un Dünya Mirası Koruma listesinden çıkartılması konusu gündeme geldi.

Bu gelişme üzerine, İstanbul Valiliği’nden bir heyet, Komite üyelerine, konuya ilişkin bir savunma yaptı. Komite ise, savunma üzerine, İstanbul’un Dünya Kültür Mirası listesinden çıkartılmaması için gerekli olan çalışmaların tamamlanmasına yönelik bir yıllık ek bir süre verdi. Komite, bir yılın sonunda gereği yapılmazsa, İstanbul’u Dünya Kültür Mirası listesinden çıkararak Tehlike Altındaki Kültür Mirası listesine alacak.

Bilindiği üzere, İstanbul’un tarihi alanları, kültürel varlık olarak, 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine kaydedilmişti. Dünya Mirasını Koruma Komitesi, iki yıl önce Litvanya’nın başkenti Vilnius`ta düzenlediği, söz konusu Listeye alınacak veya bu listeden çıkarılacak şehirlerin durumuyla ilgili toplantıda İstanbul’un durumunu da görüşmüş ve İstanbul’a ilişkin olarak alınması gerekli önlemler konusunda bir dizi öneride bulunarak, görülen eksiklikleri 2008 yılına kadar gidermesi için İstanbul`a süre vermişti. Dünya Mirasını Koruma Komitesi’nin, kentsel gelişim ve sit alanlarının korunmasına yönelik endişelerinin ardından, bu yılın başlarında, İstanbul’un listeden çıkarılması gündeme gelmişti.